Emma Răducanu, omul momentului - Suma adunată din tenis după evoluțiile senzaționale de la Wimbledon și US Open

de L.V.A.     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:10 Sport | Tenis


Emma Raducanu
Foto: - / Shutterstock Editorial / Profimedia
Emma Răducanu a intrat în atenția tenisului mondial după ce a reușit să ajungă până în optimi la Wimbledon, la prima ei participare la un Grand Slam. Calificată în sferturi la US Open, sportiva cu origini românești a câștigat o sumă demnă de invidiat după ”explozia” din Grand Slamul britanic.

La doar 18 ani, Emma Răducanu (150 WTA) a trecut de americanca Shelby Rogers și s-a calificat în sferturile US Open.

Sportiva cu origini românești s-a făcut remarcată în iulie 2021 la Wimbledon, unde a atins optimile de finală la prima sa participare la un turneu de Grand Slam.

Grație parcursului de la US Open, Emma va primi un cec în valoare de 425.000 de dolari. Cu șapte victorii din opt meciuri jucate la Grand Slamuri, Răducanu a adunat nu mai puțin de 700.000 de dolari în urma prestațiilor bune, potrivit Tennis365.

Răducanu se află pe locul 74 în clasamentul WTA în timp real, dar poate intra în TOP 50 dacă se califică în semifinale la Flushing Meadows.

Răducanu este doar a treia jucătoare din Era Open care ajunge în sferturi din calificări la US Open. Anterior, au mai reuşit acest lucru Barbara Gerken (1981) şi Kaia Kanepi (2017).

Născută în Canada, din tată român și mamă chinezoaică, Răducanu a ajuns în Marea Britanie la vârsta de doi ani. Emma a crescut în Londra și a început să joace tenis la cinci ani.

Pentru un loc în penultimul act, Emma Răducanu trebuie să treacă de elvețianca Belinda Bencic (favorită 11).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6123 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    suntem (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:15)

    liviu_ [utilizator]

    atat de "buni" ca am ajuns sa ne laudam cu sportivi de origini romanesti, care in realitate nu au nici o treaba cu tara asta....
    • +1 (11 voturi)    
      pai sportivii din Romania (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:37)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu prea mai au legatura cu sportul.... altfel "stirea zilei din sport" n-ar mai fi ca se marita halepu si ce turneu a castigat... da' stai...
      • +3 (5 voturi)    
        "Printul" Ianis e "pozitiv"! Asta stire sportiva (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Ce bine era daca era negativ !

        PS. Sa-i spuna careva lu' "Regele" Gica ca nu i-am vorbit de rau odrasla, pen' ca uneori e bine sa fi negativ si nu pozitiv, in vreme ce alteori cel mai bine e sa fi pozitiv pt ca e rau daca esti negativ !
        Sper ca o sa inteleaga ! :))
        • 0 (4 voturi)    
          care este! :)) (Miercuri, 8 septembrie 2021, 17:52)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          da' io ma intreb acu': are voie la nunta daca e pozitiv? ca si aia ar fi la fel de stire "din sport"
  • +2 (18 voturi)    
    Popor frustrat (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:22)

    Rasmus [utilizator]

    Si chinezii se lauda cu ea, ca de!, mama este de a lor
  • -1 (5 voturi)    
    poate o ia pe urmele lu Ostapenko (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:16)

    di livio [utilizator]

    sau Swiatek, sau Kenin...mai știe cineva ceva de Sofia Kenin?...a cîștigat AO și a dispărut, din păcate și Bianca Andreescu îi tot p-acolo, inconstanță
  • -1 (5 voturi)    
    Depinde cum privești (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:21)

    Timonierul [utilizator]

    și ce atitudine ai când respingi ideea ca Emma Răducanu nu are nici o legătura cu România .
    Tipic și tradițional la nația noastră: sa înjuram , sa scuipam orice ce nu este pur 100% romanesc .
    Atitudini medievale pe model taliban
    • +2 (4 voturi)    
      Ba da, are, vine acasa la bunica ei (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Timonierul

      ce locuieste in centru) care ii gateste mancaruri traditionale romanesti si vorbeste in romaneste cu ea !
      Emma nici macar nu a inceput sa joace tenis aici (ca Bianca Andreescu) si nu a avut un antrenor roman care sa o fi invatat ce e aia o priza "deschisa" si ce inseamna o priza "inchisa" si de ce e bine ca incepator sa inveti tenisul folosind priza "deschisa".
      Da, tenismena Emma Raducanu nu are nicio legatura cu Romania in ceea ce priveste tenisul !
      PS. Cand s-o duce mamaia (ii doresc sanatate si viata lunga) o sa vedem cum va mai pastra Emma legatura cu Romania !
  • +2 (4 voturi)    
    Origini romanesti (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:42)

    Indraja [utilizator]

    De ce e asa important ce origini are? In fiecare articol, cred, se pomenteste ca tatal e roman. Oare puteti trece peste originile fetei pentru un tip de stire un pic mai serios?
    Nu stiu de ce mandria asta pentru sportivi care au parinti romani. Spre exemplu Emma s-a nascut in Canada si a trait in Londra, nu are nici o treaba cu Romania, dar unii sunt deja mandri de ea?! De ce?!
    Si asa statul Roman nu ajuta sportivii pe care ii are prea mult.
  • 0 (2 voturi)    
    Am greșit mai sus.. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 20:37)

    Timonierul [utilizator]

    scuzați …câteodată , este o rusine sa spunem ca suntem de origine romana…
    Poporul asta iubitor de țara : Ce facem cu țara voastră de baștina și iubite?
    Țara frumoasa pe mâna unor talibani…
  • 0 (2 voturi)    
    Just now (Miercuri, 8 septembrie 2021, 20:44)

    Timonierul [utilizator]

    Jucătoare din Marea Britania a făcut încă un pas înainte in semi finala…
    Știu ca va este rusine sa spun ca este de origina romana, deci succes și aveți grija de țara cum Emma are grija de tenis !
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul este (Vineri, 10 septembrie 2021, 11:11)

    Luk [utilizator]

    Adevarul este ca-mi face placere sa citesc "Bianca Andreescu" si "Emma Raducanu" in context pozitiv. Fetele castiga pe barba lor indiferent daca au sau n-au legturi (puternice) cu Romania.
    Nici in cazul Halep sau Cirstea nu-i meritul "natiei" sau al "tarii", asa ca partea cu "patriotismul" ma lasa rece.
    Bravo ei, exceptionala prestatie si exceptional rezultat!