VIDEO Bianca Andreescu, eliminată dramatic în optimile de la US Open: Meciul cu Sakkari s-a încheiat după ora două dimineața la New York

Marţi, 7 septembrie 2021, 9:13 Sport | Tenis

Bianca Andreescu
Bianca Andreescu a fost eliminată de la US Open după un adevărat thrilller cu Maria Sakkari. Sportiva care reprezintă Canada a fost la două puncte distanță de victorie în tiebreakul setului al doilea, dar s-a văzut învinsă după o partidă maraton, încheiată târziu în noapte la New York (după două dimineața).

Bianca a câștigat primul set (7-6(2)), apoi l-a cedat pe al doilea tot în tiebreak (8-6). Sportiva cu origini românești a fost la un moment dat la doar două puncte distanță de victorie (6-6), dar a cedat până la urmă manșa.

Problemele fizice nu au ocolit-o pe Andreescu în decisiv, ea având dureri la coapsă.

Cu evidente probleme în deplasare, Bianca a cedat ușor inițiativa în anumite momente, iar Sakkari a profitat și s-a impus (nu înainte ca Andreescu să salveze trei mingi de meci).

Meciul maraton de trei ore și 29 de minute s-a încheiat după ora două dimineața la New York (mai precis 02:13)...

A fost 6-7(2), 7-6(6), 6-3 pentru Sakkari, sportiva din Grecia obținând calificarea în sferturile de la US Open.

Rezumatul partidei dintre Andreescu și Sakkari:
Sursa video: Eurosport

Cum arată sferturile feminine de la US Open:

Emma Răducanu vs Belinda Bencic (11)
Karolina Pliskova (4) vs Maria Sakkari (17)
Elina Svitolina (5) vs Leylah Fernandez
Barbora Krejcikova (8) vs Aryna Sabalenka (2).

6744 vizualizari

• -8 (10 voturi)
    Bianca, singura româncă, fuse și se duse (Marţi, 7 septembrie 2021, 9:47)

di livio [utilizator]

au rămas numa rusoaice, Pliskova, Krejcikova, Svitolina, Sabalenkova, Bencikova...și chinezoaica Emma
    • +1 (5 voturi)
      În sferturi (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:36)

Tomesteanul [utilizator] i-a raspuns lui di livio

nu e nici o rusoaică. Aiurezi! Iar cele pe care le numești sunt cehoaice, ucraineancă, belarusă, elvețiancă.
    • -2 (2 voturi)
      asa, si? (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:45)

AES [utilizator] i-a raspuns lui di livio

cu ce te incomodeaza la basca?
  • +3 (7 voturi)
    opera LIVE! a spus un comentator... (Marţi, 7 septembrie 2021, 10:18)

..13 [utilizator]

Fara comentarii aproape s-a desfasurat meciul care intr-adevar a fost o lupta permanenta pentru fiecare punct.

Un super meci.
    Cred ca americanii pot sa fie fericiti de meciurile minunate care s-au desfasurat in sfarsit si cu spectatori.

Un meci fantastic!
  • +3 (3 voturi)
    fostele trai comuniste dau tonul (Marţi, 7 septembrie 2021, 15:20)

ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

Remarc ca in sferturi au ramas doua cehoaice, o ucrainianca, una din belarus, o grecoaica, o elvetianca cu origini sarbesti, o englezoica (romano-chineza) si o canadianca cu nume spaniol. Fostele tari comuniste la inaltime, nici o americanca
    Mai avem: (Marţi, 7 septembrie 2021, 21:57)