US Open: Fosta campioană de la Roland Garros, eliminată în optimi de medaliata cu aur de la Jocurile Olimpice

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Luni, 6 septembrie 2021, 20:44 Sport | Tenis

Iga Swiatek
Iga Swiatek (8 WTA), campioană la Roland Garros în 2020, a fost eliminată de Belinda Bencic (12 WTA) în optimile de la US Open.

Deținătoare a titlului olimpic, Bencic (favorită 11) s-a calificat în sferturi după ce a învins-o pe poloneza Swiatek (cap de serie nr. 7) scor 7-6(12), 6-3. Meciul a durat două ore și nouă minute.

Pentru un loc în semifinale, elvețianca Bencic se va duela cu învingătoarea partidei dintre britanica Emma Răducanu (150 WTA, jucătoare cu origini românești) și americanca Shelby Rogers (43 WTA, a trecut de Ashleigh Barty).