Stefanos Tsitsipas (3 ATP) și Andrey Rublev (5 ATP) au fost eliminați surprinzător în turul trei de la US Open. Daniil Medvedev (2 ATP), un alt favorit, a reușit calificarea în optimile ultimului Grand Slam al anului.

Stefanos TsitsipasFoto: ANGELA WEISS / AFP / Profimedia

După un alt meci controversat, tânărul Carlos Alcaraz (55 ATP, 18 ani) a reușit să-l doboare pe grecul Tsitsipas, 6-3, 4-6, 7-6(2), 0-6, 7-6(5).

Patru ore și șapte minute a durat confruntarea în care Tsitsipas a plecat la vestiar fără să-l anunțe pe arbitrul de scaun. Chiar dacă strategia a dat roade (Stefanos a câștigat setul al patrulea cu 6-0 după pauza luată), grecul a fost eliminat.

Într-o altă partidă în care a fost implicat un favorit, americanul Frances Tiafoe (50 ATP) l-a învins pe Andrey Rublev (7 ATP), 4-6, 6-3, 7-6 (8/6), 4-6, 6-1. Meciul a durat aproximativ patru ore.

Un alt favorit, rusul Daniil Medvedev (2 ATP), și-a respectat statutul și l-a învins pe Pablo Andujar (74 ATP), 6-0, 6-4, 6-3. Pentru un loc în sferturi, Medvedev îl va înfrunta pe Daniel Evans (27 ATP).

Masculin, turul III, rezultatele zilei de la US Open:​

Félix Auger-Aliassime (cap de serie nr. 12) - Roberto Bautista (18) 6-3, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3

Peter Gojowczyk - Henri Laaksonen 3-6, 6-3, 6-1, 6-4

Carlos Alcaraz Stefanos Tsitsipas (3) 6-3, 4-6, 7-6 (7/2), 0-6, 7-6 (7/5)

Botic van de Zandschulp - Facundo Bagnis 3-6, 6-0, 6-2, 6-2

Diego Schwartzman (11) - Alex Molcan 6-4, 6-3, 6-3

Daniel Evans (24) - Alexei Popyrin 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 7-6 (7/1)

Daniil Medvedev (2) - Pablo Andújar 6-0, 6-4, 6-3

Frances Tiafoe - Andrey Rublev (5) 4-6, 6-3, 7-6 (8/6), 4-6, 6-1.​