Cunoscută drept o jucătoare care nu-și arată în niciun fel trăirile pe terenul de tenis, Naomi Osaka a surprins asistența de pe Arthur Ashe la meciul pierdut cu Leylah Fernandez (US Open, turul trei).

Naomi Osaka si nerviiFoto: Captura YouTube

Osaka, recunoscută pentru faptul că nu-și exteriorizează emoțiile în timpul partidelor, a avut mai multe ieșiri nervoase în timpul duelului cu Leylah Fernandez.

Nipona a dat de mai multe ori cu racheta de pământ, spre uimirea celor prezenți pe Arthur Ashe.

După un meci de două ore și 4 minute, jucătoarea din Canada (19 ani) s-a impus în trei seturi, scor 5-7, 7-6(2), 6-4.

În altă ordine de idei, campioana en-titre de la Flushing Meadows a anunțat, cu ochii în lacrimi, că nu știe când va juca următorul meci, pentru ea urmând o pauză. Motivul: tenisul nu îi mai produce bucurie.