VIDEO Ultima găselniță a lui Stefanos Tsitsipas: S-a dus la vestiar fără să ceară voie arbitrului - Grecul, eliminat de la US Open după un meci thriller

Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 8:12 Sport | Tenis

Stefanos Tsitsipas
Stefanos Tsitsipas a produs multe controverse la US Open cu pauzele de toate felurile pe care și le lua în timpul meciurilor. Grecul a părăsit însă surprinzător competiția după un adevărat thriller contra lui Carlos Alcaraz (55 ATP).

În vârstă de 18 ani, ibericul a reușit surpriza zilei de pe tabloul masculin de simplu: a trecut în cinci seturi de favoritul numărul trei.

A fost 6-3, 4-6, 7-6(2), 0-6, 7-6(5) pentru spaniol, după un meci de patru ore și șapte minute.

Criticat pentru pauzele cu ajutorul cărora a reușit să-și scoată adversarii din sărite și din ritm, Tsitsipas a oferit faza zilei: a plecat la vestiar fără să-l anunțe pe arbitrul de scaun.

Strategie sau nu, plecarea grecului la vestiar a dat roade, iar Stefanos a câștigat setul al patrulea cu 6-0(!).

Tsitsipas nu îi cere voie arbitrului pentru pauza de vestiar
Sursa video: Eurosport

16874 vizualizari

• -5 (5 voturi)
    Nervi și greseli (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 9:30)

Koczka [utilizator]

Grecorusul a pierdut pe mana lui un meci pe care l-ar fi putut câștiga ușor. Practic doua voleuri ușoare ratate de lângă fileu în tiebreak-ul setului 5 au decis.partida.
    Publicul majoritar hispanic aflat pe arena Arthur Ashe a fost ostil tot meciul grecorusului provocandu-i o stare de nervozitate. Cat despre Alcatraz un jucător bunicel de 18 ani dar cam prea devreme își da aere de vedeta. Vom vedea în viitor dacă va evolua sau se va plafona. Oricum nu îl vad în sferturi la US Open anul asta.
      Mda (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:17)

Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

Grecul nu incalca vreo regula doar cea a bunului simt si a respectului pentru colegi si adversari. Dar faptul ca arunci pisica la altii, “publicul a fost hostil”, dovedeste caracterul tau indoielnic sau chiar josnic.
    PIPITSAS (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:27)