Stefanos Tsitsipas a produs multe controverse la US Open cu pauzele de toate felurile pe care și le lua în timpul meciurilor. Grecul a părăsit însă surprinzător competiția după un adevărat thriller contra lui Carlos Alcaraz (55 ATP).

Stefanos TsitsipasFoto: Kena Betancur / AFP / Profimedia

În vârstă de 18 ani, ibericul a reușit surpriza zilei de pe tabloul masculin de simplu: a trecut în cinci seturi de favoritul numărul trei.

A fost 6-3, 4-6, 7-6(2), 0-6, 7-6(5) pentru spaniol, după un meci de patru ore și șapte minute.

Criticat pentru pauzele cu ajutorul cărora a reușit să-și scoată adversarii din sărite și din ritm, Tsitsipas a oferit faza zilei: a plecat la vestiar fără să-l anunțe pe arbitrul de scaun.

Strategie sau nu, plecarea grecului la vestiar a dat roade, iar Stefanos a câștigat setul al patrulea cu 6-0(!).

Tsitsipas nu îi cere voie arbitrului pentru pauza de vestiar

Sursa video: Eurosport

US Open: Stefanos Tsitsipas, inamicul public numărul 1 - VIDEO Grecul, set câștigat cu 6-0 după ce a mers din nou la vestiare

VIDEO Scandal la US Open după un meci fantastic de cinci seturi: Andy Murray îl acuză pe Stefanos Tsitsipas că a trișat

Cum îl ironizează Andy Murray pe Stefanos Tsitsipas după pauza lungă de toaletă luată la US Open

Dominic Thiem intervine în scandalul dintre Andy Murray și Stefanos Tsitsipas - Părerea surprinzătoare a campionului de la US Open