Româncele Irina Begu, Andreea Mitu şi Raluca Olaru s-au calificat, joi, în turul doi al probei de dublu din cadrul turneului US Open, ultimul de Grand Slam al anului.

Andreea MituFoto: PETER PARKS / AFP / Profimedia

Echipa formată din Irina Begu şi Andreea Mitu a trecut de cuplul Caroline Garcia/Nadia Podoroska (Franța/Argentina), scor 6-4, 7-6(4), după o oră şi 45 de minute.

În runda următoare, Irina și Andreea se vor duela cu învingătoarele meciului Lauren Davis/Ingrid Neel (SUA) vs Caroline Dolehide/Storm Sanders (SUA/Australia, favorite 10).

Raluca Olaru şi ucraineanca Nadiya Kichenok (favorite 12) s-au impus în fața perechii Sania Mirza/CoCo Vandeweghe (India/SUA), cu scorul 4-6, 6-4, 6-3. Meciul a durat o oră și 56 de minute.

În turul al doilea, Olaru şi Kichenok (campioane la Chicago) vor juca împotriva echipei câștigătoare a meciului Andrea Petkovic/Ajla Tomljanovic (Germania/Australia) vs Anastasia Pavlyuchenkova/Elena Rybakina (Rusia/Kazakhstan).

În turul doi au ajuns și Monica Niculescu şi Gabriela Ruse, după ce au eliminat echipa Polona Hercog/Anastasija Sevastova (Slovenia/Letonia), scor 6-1, 5-7, 7-5.

Următoarele adversare vor fi Magda Linette/Bernarda Pera (Polonia/SUA), care au produs surpriza prin victoria în faţa favoritelor numărul doi, Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova, scor 6-3, 6-4.

Perechile învingătoare şi-au asigurat cecuri de 34.000 de dolari şi câte 130 de puncte WTA la dublu.