US Open: Monica Niculescu, Mihaela Buzărnescu și Jaqueline Cristian, eliminate în ultimul tur al calificărilor

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 27 august 2021, 19:33 Sport | Tenis

Monica Niculescu
Monica Niculescu, Mihaela Buzărnescu și Jaqueline Cristian au ratat calificarea pe tabloul principal de la US Open, după înfrângerile suferite vineri.

Cele trei românce vor primi câte un cec în valoare de 42.000 de dolari şi câte 30 de puncte în clasamentul WTA.

Rezultatele înregistrate vineri:

​Dalma Galfi (Ungaria, 152 WTA) vs Monica Niculescu (216 WTA) 6-1, 6-3

Jamie Loeb (SUA, 194 WTA) vs Mihaela Buzărnescu (154 WTA) 6-4, 7-6(2)

Rebeka Masarova (Spania, 231 WTA) vs Jaqueline Cristian (142 WTA, favorită 26) vs 2-6, 6-2, 6-4

US Open va avea loc în perioada 30 august - 12 septembrie și este ultimul Grand Slam al sezonului 2021 din tenisul mondial. Principalii favoriți la câștigarea competiției sunt Ashleigh Barty și Novak Djokovic. Campioni la ediția trecută s-au încoronat Naomi Osaka și Dominic Thiem.

2132 vizualizari

Buzărnescu a început bine, credeam că (Vineri, 27 august 2021, 21:11)

ploiesteanu [utilizator]

piticania de americancă n-o să-i facă față. De unde, încet încet a echilibrat americanca, a început să dea ași după ași la 1.68 cât avea, se mișca foarte iute, viteză de execuție foarte bună și mingi puternice de pe orice poziție. 1 - 0 . Al doilea set Miky a făcut un duș la pauză, a câștigat break-ul și credeam c-o bate, da de unde, egalează americanca la 3 și merg cap la cap. 5 - 4 pentru Buzărnescu și 40 - 0 pe serviciul americancei. Zic, gata, egalează la seturi fata noastră. De unde! A irosit 5 mingi de set ca până la urmă să-și facă aia serviciu, 6 - 6 și tie - break. Normal, Buzărnescu cu moralul la pământ. 7 - 3 (parcă a fost) pentru americancă. Cu Cristian a fost și mai trist, câștigă primul set iar în pauză spanioloaica se duce la vestiar și să primească ultimele indicații prin telefon de la staff-ul său și să se scalde la baie. Se revigorează și intră alta pe teren. Pe când a noastră exersa serviciile pe căldura aia. Până nu a mai rămas cu nici un fel de energie. A câștigat iberica următoarele seturi la pas. Cristian nu are alură de jucătoare de tenis care se antrenează, nici un mușchi dezvoltat la mâini și nici la picioare. Oare se antrenează fata asta? Face și ea exerciții de forță? Nu cred. Dacă urmăriți evoluția ei la meciurile de 3 seturi, aproape de fiecare dată setul 3 l-a pierdut. De abia mergea pe teren la ultimele game-uri. Cât despre Niculeasca, meci fără istoric. A văzut și ea încă odată New York-ul, poate îi era dor. Zero puncte, zero bani pentru cele trei vajnice reprezentante a tenisului românesc. Ruse merge bine până acum cu italianca, 6 -3 primul set, 3 - 0 setul 2, Dar mai știi?! Am mai văzut noi românce câștigând primul set și-au cedat în cele din urmă.