Monica Niculescu, Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse au ajuns în ultimul tur al calificărilor pe tabloul principal al US Open (ultimul turneu de Grand Slam al anului), după victoriile obținute joi.

Monica NiculescuFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Niculescu (216 WTA) a învins-o în trei seturi pe Murray (Marea Britanie, 263 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-3. Meciul a durat două ore și 33 de minute.

Pentru calificarea pe tabloul principal, Monica se va duela cu Dalma Galfi (Ungaria, 152 WTA), care a trecut de Despina Papamichail (Grecia, 229 WTA), scor 7-6(6), 6-1.

Cristian (142 WTA) a trecut de Francesca Jones (Marea Britanie, 170 WTA), scor 6-4, 6-4, după o oră și 30 de minute de joc.

În ultimul tur al calificărilor, Jaqueline o va întâlni pe Rebeka Masarova (Spania, 231 WTA), care a trecut de Lara Arruabarrena-Vecino (Spania, 185 WTA), scor 7-5, 6-1.

Ruse (108 WTA) s-a impus în fața japonezei Kurumi Nara (176 WTA), scor 7-5, 6-1. Confruntarea s-a întins pe durata a o oră și 34 de minute.

În turul al treilea al calificărilor, Gabriela se va confrunta cu învingătoarea partidei dintre Federica Di Sarra (Italia, 237 WTA) și Urszula Radwanska (Polonia, 215 WTA). Meciul a fost întrerupt la scorul de 6-4, 2-6, 0-0.

US Open se desfășoară în perioada 30 august - 12 septembrie și este ultimul Grand Slam al sezonului 2021 din tenisul mondial. Principalii favoriți la câștigarea competiției sunt Ashleigh Barty și Novak Djokovic. Campioni la ediția trecută s-au încoronat Naomi Osaka și Dominic Thiem.