Alexander Zverev (5 ATP) s-a impus, duminică, în finala turneului de la Cincinnati contra lui Andrey Rublev (7 ATP). La capătul a doar 59 de minute de joc, tenismenul german a cucerit al doilea turneu de categorie ATP 1000 din acest an, după Openul de la Madrid.

Germanul Zverev (favorit 3) a reușit să-l învingă pe Andrey Rublev (cap de serie nr. 4) în două seturi, 6-2, 6-3, după doar 59 de minute de joc.

Pentru Zverev a fost al treilea turneu câștigat al anului, după Openul de la Madrid și turneul ATP 500 de la Acapulco. În plus, tenismenul german a cucerit și medalia olimpică de aur la JO Tokyo, în proba de simplu.

În urma victoriei, Zverev a devenit primul jucător german după Boris Becker (în 1985) care câștigă turneul de la Cincinnati.

Pentru cucerirea trofeului, Alexander Zverev va primi 1.000 de puncte și 654.815 de dolari, în timp ce Rublev va pleca acasă cu 600 de puncte și 354.720 de dolari.

Sursa video: Tennis TV