Emma Răducanu, învinsă de Clara Tauson în finala turneului challenger de la Chicago

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 22 august 2021, 23:34 Sport | Tenis

Emma Răducanu
Emma Răducanu (174 WTA) a fost învinsă duminică în finala turneului challenger de la Chicago. Tenismena britanică de origine română a fost revelația ultimei ediții de la Wimbledon, unde a ajuns până în optimi.

Jucătoare cu origini românești, Emma Răducanu a pierdut în fața danezei Clara Tauson (18 ani, 101 WTA), scor 6-1, 2-6, 6-4. Meciul a durat două ore și 17 minute.

Grație rezultatelor de la Chicago, Clara Tauson și Emma Răducanu vor înregistra salturi importante în clasamentul WTA: daneza va ocupa locul 76, în timp ce britanica va urca până pe poziția 150.

Răducanu, în vârstă de 18 ani, s-a făcut remarcată în iulie 2021 la Wimbledon, unde a atins optimile de finală la prima sa participare la un turneu de Grand Slam.