Simona Halep s-a retras înaintea meciului cu Jessica Pegula de la WTA Cincinnati - Motivul invocat de sportiva noastră

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 19 august 2021, 0:09 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: Canadian Press / Shutterstock Editorial / Profimedia
A obținut prima victorie după o pauză de trei luni, dar nu va mai juca la Cincinnati - Simona Halep a suferit o nouă accidentare în meciul cu Magda Linette și a fost nevoită să se retragă înaintea partidei cu Jessica Pegula din turul al doilea al competiției de categorie "WTA 1000".

Cu doar câteva ore înaintea partidei cu Jessica Pegula, Simona a anunțat că a suferit o ruptură musculară la adductorul drept și că se retrage pentru a evita o accidentare mai gravă.

"Din păcate, o radiografie din această dimineață a arătat că am o mică ruptură la adductorul drept și, din acest motiv, ar fi prea riscant să joc diseară. Mă voi odihni și voi face totul pentru a fi pregătită de US Open. Pentru fanii din Cincinnati, a fost drăguț să vă revăd" - Simona Halep, pe rețelele de socializare.

Simona Halep a acuzat dureri în setul secund al partidei cu Magda Linette, dar a continuat și s-a calificat în turul secund după două ore și șapte minute de joc, scor 6-4, 3-6, 6-1. După meci, jucătoarea din Constanța a recunoscut că i-a fost teamă să nu se accidenteze din nou.

"Teama este permanentă acum, pentru că a fost o accidentare destul de gravă la Roma, nu am mai trăit așa ceva și, să ți se rupă mușchiul, nu este o treabă ușoară. A durat ceva până am revenit și bineînțeles că sunt un pic temătoare. 3 luni fără meci jucat, faptul că nu am jucat meciuri oficiale, îmi e mai greu acum, dar, de la o zi la alta, parcă e mai bine" - Simona Halep, după meciul cu Magda Linette.

Pentru Halep, victoria din meciul cu Magda Linnete a fost prima după trei luni şi jumătate. La 12 mai, la turneul de la Roma, jucătoarea din Constanţa s-a accidentat la gambă în timpul partidei cu Angelique Kerber. Ea a revenit săptămână trecută la Montreal, dar a fost învinsă în meciul din turul doi, unde a fost acceptată direct, de americanca Danielle Collins.

"Western & Southern Open" are loc la Cincinnati, face parte din categoria Premier 5, are premii totale în valoare de $2,944,486 și se dispută în perioada 12-18 august. Pe tabloul principal sunt 64 de jucătoare, iar suprafața de joc este hard.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8152 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Asta a cam fost ! (Joi, 19 august 2021, 1:50)

    Susufler0 [utilizator]

    De acum, din pacate, e cam gata cariera Simonei !
    E bine totusi ca aceste accidentari au venit pe final si nu cand era pe val.
    A fost frumos si pt ea si pt noi.
    PS. Succes in bussines si-n casnicie
    • -3 (15 voturi)    
      prohodul este cantat de mult (Joi, 19 august 2021, 7:59)

      ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ai dreptate. Multi au sesizat cu ceva vreme in urma ca SH si-a incheiat cariera si ca trebuie sa se retraga cu fruntea sus. Ea insa nu vrea mai face turism, mai da cate o chifla, mai se da accidentat, etc. Nu vede ca in tenisul feminin mondial sunt atat de multe jucatoare tinere si valoroase incat ea nu mai are loc. Ce sa mai vedem ? Cum s-a dus de pe 3 pana pe 13 si cum va cobori in continuare? Este frumoasa imaginea asta pentru ea? Nu prea o mai crede nimeni
  • 0 (16 voturi)    
    inca o nereusita (Joi, 19 august 2021, 5:37)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Halep a rezolvat rapid situatia si la Cincinatti. Turismul ei a continuat cu Montreal si Cincinatti, dupa ce mai multe agentii ii anuntau acum o luna cu surle si trambite parcursul ei la final de 2021 iata ca au venit doua esecuri consecutive. Sa vedem cum va aborda USOpen ca te intrebi ce se va intampla oare acolo ? Si Bianca Andreescu s-a prezentat catastrofal ca sa nu mai vorbim de Sorana Carstea, Begu si Ruse. Si la acest turneu inca un Bye Romania. Cehoaicele in schimb defileaza spre tururile superioare
  • +12 (18 voturi)    
    mie mi e clar (Joi, 19 august 2021, 7:59)

    Hans Metter [utilizator]

    unde merge cariera Simonei avand in vedere declaratia receenta legata de dorinta de a avea un copil. Eu personal ii doresc succes, nu are nicio datorie fata de nimeni pana la urma. Oricum a facut mult mai mult decat spera orice roman.
    • -1 (1 vot)    
      recunoasterea adevarului (Vineri, 20 august 2021, 5:49)

      ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Asa este cum spui, meritele sunt incontestabile, Romania nu a avut nici o alta jucataore de tenis de camp de valoarea Simonei Halep. Nu are nici o datorie fata de noi, decat aceea de a ne spune adevarul, nu sa ne plimbe cu zaharelul, ba joc ba nu joc, ba ma deplasez ba nu ma deplasez, ba particip ba nu particip, ba fac tot posibilul, etc. lucruir care nu dau bine pentru imaginea ei si pentru perceptia din partea WTA. Toate acestea fata de o simpla declaratie in numele adevarului: sunt o jucatoare terminata, nu mai am loc in Top10, sunt foarte multe jucatoare tinere de forta mai bune ca mine, particip asa ca sa calatoresc sa fac turism sa laud orasul in care ma duc, asa sa ma aflu in treaba si daca trec de un tur este OK si ca in curand ma voi retrage din tenis
  • -1 (5 voturi)    
    nu-mi vine să cred că s-a accidentat (Joi, 19 august 2021, 11:42)

    di livio [utilizator]

    știam că-i vaccinată, cum e posibil așa ceva
  • +2 (2 voturi)    
    ...simona are BYE, BYE la us open 2021... (Joi, 19 august 2021, 17:46)

    tacanel [utilizator]

    ..."what goes up must come down"...spune un hit al grupului american blood, sweat and tears...simona are un an 2021 CATASTROFAL...amestecati accidentarea cu pregatirile de nunta si ati stabilit cauzele esecului...nici un titlu castigat, doua gs ratate (absenta), retrageri cu duiumul...sa te prezinti (daca ajungi sa te prezinti) la us open cu doua meciuri jucate in ultimele patru luni este lamentabil si dau ca sigura iesirea ei din primul tur (indiferent cu cine joaca)...simona ai o singura solutie...RETRAGE-TE ACUM...