Gabriela Ruse s-a calificat, sâmbătă, în turul doi al calificărilor la turneul de la Cincinnati, în timp ce Irina Begu a fost eliminată în prima rundă.

Gabriela RuseFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ruse (110 WTA) a învins-o pe cehoaica Tereza Martincova (61 WTA), scor 6-3, 7-5, după o oră şi 25 de minute de joc.

În setul secund, Gabriela a fost condusă de Martincova cu 5-2, dar a câştigat apoi cinci game-uri la rând, salvând şi o minge de set, la 5-4 pentru adversară.

În alt meci, Irina Begu (76 WTA) a fost învinsă de tânăra jucătoare canadiană Leylah Fernandez (18 ani - 70 WTA), scor 6-3, 6-3, după o oră şi 13 minute.

În turul final al calificărilor, Ruse se va confrunta cu Fernandez.

Pe tabloul principal la Cincinnati se află două românce, Simona Halep (favorită 12) şi Sorana Cîrstea.

În primul tur, Halep se va duela cu poloneza Magda Linette (44 WTA), în timp ce Cîrstea (40 WTA) o va întâlni pe elveţianca Jil Teichmann (65 WTA).