Simona Halep, prima reacție după înfrângerea cu Danielle Collins: Ce a mulțumit-o la revenirea în circuitul WTA

Joi, 12 august 2021, 8:58 Sport | Tenis

Simona Halep
A părăsit turneul WTA de la Montreal în turul al doilea, după o adevărată bătălie de două ore și 45 de minute. Simona Halep a revenit cu o înfrângere în circuitul mondial, sportiva noastră fiind învinsă de Danielle Collins.

Campioană la Openul Canadei în 2016 și 2018, Halep a câștigat categoric primul set, scor 6-2, dar le-a cedat pe următoarele două cu același scor, 6-4.

La finalul duelului, Simona s-a arătat mulțumită de ceea ce a reușit pe teren.

Simona Halep, mulțumită de nivelul avut după o pauză îndelungată

"A fost un meci special după câteva luni de pauză forțată din cauza accidentării. Am jucat foarte bine și sunt foarte mulțumită cu tot ceea ce s-a întâmplat (n.r. pe teren), nu mă așteptam să fiu la nivelul acesta.

Sunt din ce în ce mai bine (n.r. din punct de vedere fizic) și am senzații pozitive despre cum am jucat astăzi.

Am jucat trei ore la un nivel foarte înalt cu cineva care în ultima vreme a câştigat meciuri şi turnee" - Simona Halep, citată de presa canadiană.

De știut:
  • Pentru prezența la turneul de la Montreal, Simona Halep va primi $13.300 și 60 de puncte WTA.
  • ​Pentru Simona Halep turneul de la Montreal este prima competiţie după accidentarea suferită la gambă. Halep nu a mai jucat din 12 mai, când s-a accidentat la turneul de la Roma.
  • Jucătoarea din SUA a ajuns la 12 victorii consecutive în circuitul WTA: s-a impus în turneele de la Palermo și San Jose și s-a calificat în optimi la Montreal.
  • În runda următoare, Danielle Collins se va confrunta cu Jessica Pegula (SUA, 30 WTA), care a trecut de Anastasia Pavyluchenkova (Rusia, 17 WTA și favorită 10), scor 1-6, 6-3, 6-2.
  • National Bank Open (Monteal): 9-15 august, face parte din categoria WTA 1000. Simona a câștigat competiția în 2016 și 2018.
Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Halep și Collins:

9027 vizualizari

• 0 (20 voturi)
    nu-i mai sta mintea la tenis (Joi, 12 august 2021, 10:11)

AES [utilizator]

da impresia ca participa la turnee numai ptr bifarea unor obligatii.

• +5 (5 voturi)
        Multumit de raspuns Victorele ? (Joi, 12 august 2021, 15:58)

Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

Era si greu de altfel sa realizezi care sunt obligatiile unei jucatoare de top ! Si nu comentezi pe site-ul asta decat de vreo zece ani ! :))))
    • -6 (8 voturi)
      Si pe ce va bazati? (Joi, 12 august 2021, 14:49)

sile_v [utilizator] i-a raspuns lui AES

Pe meciul pierdut ieri? Va cam grabiti.

Halep venea dupa 3 luni de pauza totala, dupa accidentarea de la gamba. Fara meciuri in picioare, cu o forma fizica destul de incerta. Chiar si asa a stat destul de bine intr-un meci de trei ore, in fata unei jucatoare de top, aflata in varful carierei sportiva. Poate nu stiati, Collins vine dupa 11 victorii consecutive si doua turnee castigate, Palermo si Silicon Valley Classic (WTA 500).

Mai asteptati cativa ani pana o sa va "bucure" Halep cu retragerea.