VIDEO Simona Halep, învinsă la revenire după un duel de aproape trei ore - Danielle Collins, în optimi la WTA Montreal

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 12 august 2021, 5:05 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: Twitter - Omnium Banque Nationale
Revenită pe teren după o pauză de trei luni cauzată de o accidentare la gambă, Simona Halep a fost învinsă în turul doi al turneului WTA de la Montreal. Meciul cu Danielle Collins a durat două ore și 45 de minute, jucătoarea din SUA obținând victoria în trei seturi.

Halep (campioană la Openul Canadei în 2016 și 2018) a fost învinsă de Collins (28 WTA), scor 2-6, 6-4, 6-4, după un meci foarte echilibrat.

În setul decisiv, Danielle a cerut un time-out medical în momentul în care Simona conducea cu 3-2. Partida s-a reluat după 13 minute, dar jucătoarea noastră nu și-a mai găsit ritmul și americanca a câștigat patru din următoarele cinci game-uri (a fructificat a cincea minge de meci).

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Halep și Collins:


Jucătoarea din SUA a ajuns la 12 victorii consecutive în circuitul WTA: s-a impus în turneele de la Palermo și San Jose și s-a calificat în optimi la Montreal.
De știut:
  • În runda următoare, Danielle Collins se va confrunta cu Jessica Pegula (SUA, 30 WTA), care a trecut de Anastasia Pavyluchenkova (Rusia, 17 WTA și favorită 10), scor 1-6, 6-3, 6-2.
  • ​Pentru Simona Halep turneul de la Montreal este prima competiţie după accidentarea suferită la gambă. Halep nu a mai jucat din 12 mai, când s-a accidentat la turneul de la Roma.
  • Pentru prezența la turneul de la Montreal, Simona Halep va primi $13.300 și 60 de puncte WTA.
  • National Bank Open (Monteal): 9-15 august, face parte din categoria WTA 1000. Simona a câștigat competiția în 2016 și 2018.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19263 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    a mers bine halepu (Joi, 12 august 2021, 5:28)

    zaboo [utilizator]

    a ajuns pana in turul doi :))
  • -9 (23 voturi)    
    Bravo Simona (Joi, 12 august 2021, 5:40)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Super revenire Simona! Chiar asa va fi de acum incolo.Astept comentariile, baieti si fete, de la toti care m-au contrazis. Eu i-am cantat de mult esecurile viitoare (prohodul)
    • +6 (18 voturi)    
      dacă (Joi, 12 august 2021, 7:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      grija ta este să-i prezici viitoarele înfrângeri, ești penibil.
      Înfrângerea era de așteptat după pauza competițională cauzată de ruptura musculară.
      • +3 (3 voturi)    
        sa spunem adevarul (Joi, 12 august 2021, 11:52)

        ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Penibil esti tu ca te lasi amagit/amagita de fentele ei si de atasamentul fata de Romania mai ales de participarea la JO unde am fost de doi lei la tenis de camp. Eu nu fac decat sa spun adevarul de acum, nu ce a fost si ce a insemnat Simona Halep inainte. Si cam ce am spus s-a adeverit. Daca tu ii iei apararea in adevaratul sens la cuvantului si in numele posiblitatilor ei viitoare, hai sa vedem ce va face de acum inainte ca sa dovedeasca ca nu este o jucatoare terminata. Realitatea este ca in 3 luni a pierdut 10 locuri in clasament si va mai pierde. Adica lucruri concrete nu parer, supozitii si jigniri. Si nu uita mistoul la adresa ei de la altii care comenteaza
    • +6 (12 voturi)    
      Hateri (Joi, 12 august 2021, 8:05)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      Deci tu erai ala care spunea ca n-o sa castige niciun GS.
      Tare inteligent mai esti!
      • -5 (13 voturi)    
        la cat i-a luat pana a castigat unul... (Joi, 12 august 2021, 8:14)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        ... toata lumea spunea asta.
    • +3 (3 voturi)    
      a batut-o una intr-un picior (Joi, 12 august 2021, 12:15)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      ce urmeaza? una cu cadru sau o nevazatoare? ce zici?
  • +3 (11 voturi)    
    Nu e mare dramă (Joi, 12 august 2021, 7:36)

    Observator roman [utilizator]

    Danielle Collins se află pe un val de încredere după ce a reușit să o învingă la Palermo pe Gabriela Ruse, cea care o bătuse la Hamburg...
    Simona Halep nu se află pe vreun val. Dar strânge din dinți!
    Cum spuneam, nu e mare dramă.
  • -5 (21 voturi)    
    RETRAGEREA LA MOMENTUL OPORTUN... (Joi, 12 august 2021, 7:42)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    E fantastic sa cunosti momentul in care trebuie sa te retragi in culmea gloriei. Setea de bani sau de putere (in cazul unora ) iti altereaza pe vecie imaginea publica !
    • +3 (7 voturi)    
      Probabil de referi la Serena W., care (Joi, 12 august 2021, 8:46)

      Tomesteanul [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      se apropie de 40. Simona nu e cazul.
    • +1 (1 vot)    
      sete de bani (Joi, 12 august 2021, 9:06)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      adica zici de evazionel Messi
    • +1 (7 voturi)    
      Plesnesti si tu de inteligenta (Joi, 12 august 2021, 10:10)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Pacat ca nu te asculta SH!
      Ce sa-i faci... ea pierde ca nu te asculta.
      • -2 (6 voturi)    
        oricum nu ii mai sta capul la tenis :)))) (Joi, 12 august 2021, 10:20)

        AES [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        ci la altceva! :)))))
        • +2 (2 voturi)    
          capu' la tenis (Joi, 12 august 2021, 16:02)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui AES

          e exprimarea adecvata bre ;)
          • +1 (3 voturi)    
            Redactia (Joi, 12 august 2021, 17:52)

            v.dela [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            Redactia, moderatorii? Ar fi misto sa nu fie oameni pe post de moderatori, ci sa fie niste boti AI, castigati timp, faceti putina cercetare in machine learning, nlp, dar e misto si asa, ca poate moderatorul uman sa aprecieze ca un astfel de comentariu nu este potrivit. Sau aveti boti?