Ana Bogdan (102 WTA și favorită trei) a reușit să se califice marți în optimile Winners Open, turneu WTA de categorie "250" care se dispută la Cluj-Napoca.

Ana BogdanFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ana a trecut, scor 6-2, 6-4, de Panna Udvardy (Ungaria - 173 WTA) venită din calificări, după un meci care a durat o oră şi zece minute.

În următorul meci, Bogdan o va întâlni pe Aleksandra Krunic (Serbia - 268 WTA), venită din calificări.

Tot în optimi a ajuns și Jaqueline Cristian (149 WTA). Ea a trecut, scor 6-1, 6-2, de Reka Luca Jani (Ungaria - 194 WTA), după o partidă care a durat puţin peste o oră.

Pentru un loc în sferturile competiției, Cristian se va duela cu învingătoarea partidei dintre Alexandra Dulgheru (381 WTA, venită din calificări) vs Andrea Petkovic (81 WTA şi cap de serie numărul 2).

Pentru calificarea în optimi, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian vor primi câte 3.675 de dolari și 30 de puncte WTA.