Chiar dacă Roger Federer nu s-a aflat la Tokyo, Elveția a câștigat medalia de aur la tenis: Belinda Bencic (12 WTA și favorită 9) a câștigat turneul feminin (proba de simplu) după ce a învins-o pe Marketa Vondrousova (Cehia/42 WTA).

A fost 7-5, 2-6, 6-3 pentru Belinda, după o finală spectaculoasă care s-a întins pe durata a două ore și 27 de minute.

Bencic are şansa să obţină aurul olimpic şi la dublu la Tokyo, ea şi Viktorija Golubic urmând să joace duminică finala cu echipa cehă Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, favorită principală.

Bronzul probei feminine de simplu a fost câștigat de Elina Svitolina (Ucraina - 6 WTA): 1-6, 7-6(5), 6-4 cu Elena Rybakina (Kazakhstan - locul 20 WTA).

Aceasta este a treia medalie de aur obținută de tenisul elvețian la Jocurile Olimpice, după Marc Rosset (Barcelona 1992) și perechea Roger Federer/Stan Wawrinka (Beijing 2008).