Declarația surprinzătoare a lui Alexander Zverev după ce l-a învins pe Novak Djokovic - Germanul își cere scuze și spune care este cel mai mare jucător din toate timpurile

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 30 iulie 2021, 16:17 Sport | Tenis


Alexader Zverev si Novak Djokovic
Foto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia
Alexander Zverer este omul momentului în tenisul mondial, germanul reușind să-l învingă pe Novak Djokovic (1-6, 6-3, 6-1) într-un moment în care liderul ATP părea invincibil. Sârbul a ratat marea ocazie a unui Golden Slam, iar la finalul partidei de vineri Zverev și-a cerut scuze după succesul contra sârbului.

Alexander a avut puterea să revină în meci după ce a cedat categoric primul set cu 6-1. Zverev l-a învins surprinzător pe Nole, iar la finalul partidei și-a cerut scuze.

Zverev își cere scuze după ce l-a învins pe Djokovic


"Îmi cer scuze, îmi pare rău pentru el. I-am spus lui Novak că este cel mai mare jucător din toate timpurile. Sunt 99% sigur că el va câștiga cele mai multe Grand Slamuri din istorie și cele mai multe turnee Masters.

Știu că juca pentru a cuceri Golden Slamul, îmi pare rău pentru el, dar nu poți să câștigi mereu" - Alexander Zverev, după victoria cu Novak Djokovic de la JO 2022.

Într-un 2021 de excepție în care a câștigat deja Australian Open, Roland Garros și Wimbledon, Novak Djokovic își dorea aurul olimpic și titlul de la US Open pentru a bifa Golden Slamul.

În cele din urmă, sârbul va juca pentru medalia de bronz contra ibericului Pablo Carreno Busta.

Pentru aurul olimpic, Alexander Zverev se va duela cu rusul Karen Khachanov.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11458 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Nicio surpriză (Vineri, 30 iulie 2021, 17:35)

    Consonant [utilizator]

    Djokovic este extrem de vulnerabil dacă meciul se desfășoară în condiții de temperatură mare. Din cauza asta încearcă tot felul de aranjamente să joace seara târziu, dacă temperatura este mare.
  • -4 (8 voturi)    
    Sarmanul de zverev ! (Vineri, 30 iulie 2021, 18:36)

    Susufler0 [utilizator]

    suflet de slav, mascat sub o asa zisa declaratie de apreciere !
    PS. Erata : "de sclav", nu de slav desi sangele e de la poalele Uralilor
  • +2 (10 voturi)    
    Las'ca vine acu' taticu' lu' Nole si ne explica el (Vineri, 30 iulie 2021, 18:39)

    Susufler0 [utilizator]

    cum vinovat de infrangerea lu' fi-su e Federer in principal si Nadal in secundar !
  • -1 (3 voturi)    
    Păcat (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 22:02)

    Dalla [utilizator]

    Nole ar fi meritat Golden Slam-ul după ce a făcut anul ăsta. Probabil căldura l-a dovedit. Poate peste trei ani (da, trei, nu patru), la Olimpiada Paris, dacă va fi făcut Grand Slam-ul înainte? Cine știe...
    O să zic o blasfemie. Decât să-și ceară scuze la final, ar fi fost mișto ca Zverev să simtă situația altfel, să-și dea seama că nu joacă în fața adevăratului Nole și să abandoneze. Ar fi rămas în istorie pt un act de prietenie și fair-play fără egal în lumea sportului, pt că:
    - nici pecuniar și probabil nici simbolic, Jocurile Olimpice de la Tokyo nu reprezentau mare lucru pt Zverev, un jucător tânăr și de viitor, care va mai avea multe Olimpiade de jucat. În schimb, pt Nole însemnau totul, la vărsta și cariera lui;
    - la momentul jocului, palmaresul dintre cei doi era 6-2, cu Djokovici câștigător al ultimelor cinci întâlniri directe, deci nici aici nu ar fi trebuit să existe ambiții speciale din partea lui Zverev. Mai mult, relația personală dintre cei doi fusese mereu una de respect și admirație, ca de la maestru la discipol și invers;
    - tenisul e un sport extrem de relativ și nedrept, în care nu întotdeauna cel mai bun câștigă. Forma și dispoziția de moment, șansa, stresul colosal (datorat și uriașelor câștiguri în bani), micile accidentări, influențele externe fara legătură cu jocul, pot decide aleatoriu rezultatul unui meci de tenis, indiferent de valoarea intrinsecă a jucatorilor;
    - în sfârșit, un argument metafizic și subiectiv, dar la care țin cu naivitatea copilului îndragostit de sport. Lumea are nevoie de legende și de eroi ai sporturilor. Uneori, zeul nejucător al tenisului e nedrept, egoist și zgârcit cu favorurile făcute zeilor jucători. Gurile rele zic ca el s-ar numi Jimmy Cronos (nu Connors), adică Jimmy Timp. Timpul este cel mai implacabil adversar al tenismanilor. Drept care ar fi meritat să fi fost păcălit măcar o singură data...
    Repet, a fost doar o blasfemie. Îmi cer scuze dacă am lezat cugetul vreunui iubitor ingenuu al acestui nobil sport.
    • 0 (0 voturi)    
      Exista legenda Steffi Graf care a reusit in 1988 (Luni, 2 august 2021, 0:26)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      magnifica chinta royala !

      Iar gest de prietenie nu e acela sa cedezi un meci castigat ! Un exemplu minunat de gest de prietenie spontana a fost dat tocmai la aceasta Olimpiada la care au participat Djokovic si Zverev de catre doi EGALI . E vorba de cei doi atleti saritori in inaltime, un arab si un italian care au oprit concursul de sarituri cand ramasesera singuri la egalitate si nu au dorit sa stabileasca un invingator pt ca amandoi meritau cu prisosinta sa castige iar un invins ar fi fost nedrept sa existe dupa acea competitie colosala. Au oprit concursul inaintea sariturii "de aur" si dupa 109 ani de olimpism lla olimpiada, o proba atletica s-a incheiat cu doi castigatori. Asta inseamna intrare in legenda iar nu gestul de servilism si absolut de ne fairplay pe care l-ar fi savarsit Zverev cedand un meci castigat pierzatorului
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e (Luni, 2 august 2021, 10:09)

        Dalla [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Nu pot sa nu fiu de acord cu tot ce spui. Asa este normal si fair play. Am incercat doar o licență etica, dus de empatia (nu neaparat si simpatia) pt Nole.

        Cat despre 109 ani de "olimpism la olimpiada", intr-adevar la atletism se intampla mai rar sa fie doi castigatori care impart medalia de aur, dar sunt numeroase cazurile la alte sporturi.
        La Rio 2016, la 100 m fluture au fost trei (!), la Sidney 2000, la 50 m liber au fost doi - doar doua cazuri recente din inot.
        La J.O. de iarna sunt vreo 8-10 cazuri de ex aequo pana acum...
        • 0 (0 voturi)    
          Recunosc ca am fost miscat de patetismul (Luni, 2 august 2021, 19:13)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

          natural, firesc din mesajul tau, de revenirea in pielea copilului ce-ai fost, dornic de eroi, de modele ! Din pacate Jokerul nu va putea fi niciodata un model. Important insa este ca-i un jucator urias si cred ca legenda pe care o scrie acum alaturi de ceilalti doi magnifici ai tenisului va fi o legenda superba, de neegalat

          PS. Inflatia de ex aequo la probele de inot face ca egalitatea perfecta la saritura in inaltime, pastrata de dorinta celor doi competitori, sa fie o minunata legenda pe care sunt convins ca o vei aprecia ca atare. O seara buna !
          • 0 (0 voturi)    
            Patetismu' și tenisu', fortifică... (Luni, 2 august 2021, 20:56)

            Dalla [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            ... meniscu'!
            Da, pe asta mă și bazam, c-o să-i mișc pe unii ca tine... Visul meu...
            Poate ți-ar prinde bine și ție un pic de ingenuitate, să mai lași încrâncenarea asta de hater. Dar probabil că ești f tânăr și neliniștit, după cum și după ce scrii. Am văzut că ești blocat pe ta-su lu' Nole, și că îi reproșezi jucătorului toate inepțiile părintelui. Și mai vorbeai de fair-play... Mai ia o pauză, băiete, că poate-ți trimit mafioții ăia vreun comando din Serbia... au multe legături în Ro și nu prea au umor (așa ca tine)...
            În schimb Nole are, și față de adversari are si mult fair-play (de obicei).
            Deși nu va fi niciodata iubit precum Fedex sau Rafa, Nole are și el locul asigurat in panteonul tenisului și își are și fanii lui. Din păcate, eu nu mă număr printre ei, dar îi admir dârzenia și eficiența.
            Un sfat, băiete: daca vrei sa nu intri la bâză, stai la argumente si evită comentariile la persoană. Țin minte că pe mine m-ai luat în vizor de la prima postare, reproșându-mi "statistici"... Ai aflat între timp ce înseamnă "statistici"?
  • +1 (3 voturi)    
    Daaaaa, il merita ! Ce pacat ca nu i l-au oferit (Duminică, 1 august 2021, 20:41)

    Susufler0 [utilizator]

    N-a ajuns nici macar in finala si cica-l merita ! Dar cine garanteaza ca daca ar fi castigat aurul olimpic, castiga si US Open ?