Barbora Krejcikova (11 WTA), actuala campioană de la Roland Garros, a fost eliminată de Belinda Bencic (12 WTA) în optimile probei de tenis feminin din cadrul JO Tokyo 2020.

Barbora KrejcikovaFoto: Gao Jing / Xinhua News / Profimedia

Belinda Bencic (Elveţia), locul 12 WTA şi cap de serie numărul 9, a învins-o, marţi, cu scorul de 1-6, 6-2, 6-3, pe Barbora Krejcikova (Cehia), locul 11 WTA şi cap de serie numărul 8, în optimile probei de tenis feminin de la Tokyo.

Pentru campioana de la Roland Garros, aceasta a fost doar a doua înfrângre în ultimele 24 de jocuri disputate.

Bencic va evolua în sferturi cu rusoiaca Anastasia Pavliucenkova (Rusia), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 13, finalista de la French Open, care a trecut, în optimi, cu scorul de 6-1, 6-3, de Sara Sorribes Tormo (Spania), locul 47 WTA.

În sferturi este şi Garbine Muguruza (Spania), locul 9 WTA şi cap de serie numărul 7, după victoria, scor 6-4, 6-1, obţinută în faţa jucătoarei Alison Van Uytvanck (Belgia), locul 59 WTA.

Muguruza va evolua în manşa următoare cu învingătoarea din partida Donna Vekici (Croaţia), locul 50 WTA - Elena Rîbakina (Kazahstan), locul 20 WTA şi cap de serie numărul 15.

Surpriza zilei a înregistrat-o Marketa Vondrousova (Cehia), locul 42 WTA, cu succesul său în două seturi, 6-1, 6-4, în faţa sportivei Naomi Osaka (Japonia), locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2. Osaka era jucătoarea cel mai bine clasată rămasă în competiţie, după eliminarea liderului WTA, australianca Ashleigh Barty, în turul I.

Adeversara Marketei Vondrousova din sferturi este câştigătoarea partidei Paula Badosa (Spania), locul 29 WTA - Nadia Podoroska (Argentina), locul 38 WTA, potrivit News.ro.​