Novak Djokovic (favorit 1) și Matteo Berrettini (7) se vor duela pentru trofeul de la Wimbledon după ce au trecut, vineri, de Denis Shapovalov (10), respectiv Hubert Hurkacz (14).

WimbledonFoto: wimbledon.com

Desfășurarea partidelor din semifinalele de la Wimbledon:

Djokovic face break în game-ul al 11-lea și închide partida cu serviciul. Nole s-a calificat în finala de la Wimbledon: 7-6(3), 7-5, 7-5.

Echilibru și în al treilea set: 3-3, fără break-uri.

Setul secund a fost foarte echilibrat, ambii jucători și-au făcut serviciul în primele 10 game-uri, însă Djokovic a forțat la timp și s-a impus cu 7-5.

Chiar dacă Shapovalov a câștigat primul punct la retur, Djokovic a revenit și a dominat tiebreak-ul: 7-3 pentru sârb.

Ambii jucători își fac serviciul, câștigătorul primului set va fi decis la tiebreak.

Djokovic, care până acum a părut să joace cu frâna de mână trasă, a început să lovească din ce în ce mai bine: sârbul a recuperat break-ul (5-5).

După trei game-uri consecutive perfecte la serviciu (fără punct pierdut), Shapovalov se apropie la un singur game distanță de câștigarea primului set (5-3).

Shapovalov începe foarte bine partida: canadianul a făcut break, l-a confirmat și conduce cu 3-1.

A început meciul dintre Novak Djokovic și Denis Shapovalov.

Matteo Berrettini s-a calificat în finala de la Wimbledon după ce a trecut în patru seturi de Hubert Hurkacz, scor 6-3, 6-0, (3)6-7, 6-4.

Hurkacz servește din nou pentru a rămâne în meci: 5-3 pentru Berrettini.

Italianul se desprinde, conduce cu 3-1.

Berrettini începe perfect setul al patrulea: break în primul game.

După ce Berrettini s-a aflat de două ori aproape de victorie la retur, Hubert Hurkacz rămâne calm și câștigă setul al treilea: 7-6(3).

Polonezul rezistă din nou într-un moment dificil și împinge setul în tiebreak.

Hurkacz servește pentru a doua oară pentru a rămâne în meci (6-5 pentru Berrettini), prima oară a avut ceva probleme.

Setul al treilea este unul mai echilibrat: se merge cu serviciul și italianul se află în față, scor 4-3.

Hurkacz a pus capăt seriei de 11 game-uri câștigate la rând de italian: 1-1 în setul al treilea.

Matteo Berrettini a dominat autoritar setul secund și l-a câștigat după doar 22 de minute, scor 6-0.

Berrettini își confirmă avantajul, se mai impune o dată la retur și își adjudecă primul set: 6-3.

Matteo Berrettini face primul pas spre câștigarea primului set: a făcut break-ul și conduce cu 4-3.

Meciul este unul foarte spectaculos, ambii jucători reușesc lovituri superbe: 3-3.

Hurkacz salvează trei mingi de break și conduce cu 2-1.