Ashleigh Barty și Karolina Pliskova s-au calificat, joi, în finala de la Wimbledon, după ce au trecut de Angelique Kerber, respectiv Aryna Sabalenka.

WimbledonFoto: wimbledon.com

Desfășurarea partidelor din semifinale:

Ambele jucătoare servesc foarte bine și Karolina Pliskova închide partida cu un as: 6-4. Jucătoarea din Cehia s-a calificat în finala de la Wimbledon.

Pliskova trece peste un game dificil și rămâne în față: 4-2.

Game-uri convingătoare de serviciu pentru ambele jucătoare: 2-1 pentru Pliskova.

Început bun de set decisiv pentru Karolina Pliskova: a făcut break încă din primul game.

Pliskova își păstrează avantajul până la capăt și câștigă setul cu 6-4. Vom avea set decisiv.

Karolina Pliskova face primul său break la a noua oportunitate. Jucătoarea din Cehia conduce cu 3-2 în setul secund.

Aryna Sabalenka a salvat opt mingi de break și a fructificat-o pe prima pentru a câștiga primul set al confruntării cu Karolina Pliskova, scor 7-5.

Început echilibrat de partidă: fără break-uri în primele patru game-uri (2-2).

Aryna Sabalenka și Karolina Pliskova au intrat pe teren.

Ashleigh Barty este prima finalistă de la Wimbledon: lidera mondială a trecut de Angelique Kerber, campioana din 2018, scor 6-3, 7-6(3).

Kerber oprește seria câștigătoare a australiencei: 6-5.

Ashleigh Barty nu renunță la set, recuperează break-ul cu un game câștigat la 0 și egalează la 5.

Angelique Kerber se apropie de câștigarea setului secund: conduce cu 5-2.

Kerber iese dintr-o situație dificilă grație serviciului, salvează două mingi de break și își păstrează avantajul (4-1).

Început mult mai bun de set secund pentru Kerber: jucătoarea din Germania conduce cu 2-0 după ce s-a impus la retur.

Ambele jucătoare și-au făcut serviciul până la final: Kerber a condus cu 30-0 la 3-5, dar nu a reușit să recupereze break-ul și Barty a câștigat primul set (6-3).

Primele trei game-uri ale partidei au fost echilibrate, dar Ashleigh Barty și le-a adjudecat pe toate (3-0).

Meciul dintre Barty și Kerber a început. Australianca servește prima.