Elena Gabriela Ruse (198 WTA) s-a calificat în optimile turneului ”WTA 250” de la Hamburg după ce a învins-o pe Jil Teichmann (55 WTA), a șasea favorită a competiției.

Gabriela RuseFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ruse (23 ani), venită din calificări, a obţinut victoria după două ore şi 13 minute, scor 7-5, 7-6 (1), revenind în ambele seturi.

În primul set, Teichmann (23 ani) a condus cu 3-0, Ruse a egalat, 3-3, după care elveţianca a făcut 5-3, însă românca a reuşit patru game-uri la rând, câştigând cu 7-5.

În actul secund, Ruse a luat primul game, dar Teichmann s-a desprins la 4-1, apoi a condus cu 5-2, a ratat o minge de set la 5-3, după care românca a egalat, 5-5.

Teichmann a făcut un nou break (6-5), dar nu a reuşit să îşi adjudece setul, care a ajuns în tiebreak, unde Ruse s-a impus categoric, cu 7-1.

Ruse a încheiat cu 5 duble greşeli, în timp ce Teichmann a avut 8.

Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec de 3.556 de euro şi 48 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi germanca Anna Zaja (372 WTA) sau bulgăroaica Viktoria Tomova (104 WTA), potrivit Agerpres.

Turneul ”WTA 250” de la Hamburg, dotat cu premii în valoare de 235,238 de euro, se desfășoară în perioada 6-11 iulie.