Ziua a noua de la Wimbledon a adus eliminarea lui Roger Federer. În semifinalele competiției de la All England Club s-au calificat Novak Djokovic (marele favorit), Denis Shapovalov, Hubert Hurkacz și Matteo Berrettini.

WimbledonFoto: wimbledon.com

Programul semifinalelor:

Novak Djokovic (1) vs Denis Shapovalov (10)

Matteo Berrettini (7) vs Hubert Hurkacz (14).

Cele mai importante momente ale zilei:

Matteo Berrettini s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon. Italianul l-a învins pe Felix Auger-Aliassime, scor 6-3, 5-7, 7-5, 6-3. Meciul a durat trei ore și cinci minute.

Matteo Berrettini revine la conducere: italianul a câștigat setul al treilea în fața lui Felix Auger-Aliassime, scor 7-5.

Felix Auger-Aliassime a câștigat setul secund în fața lui Matteo Berrettini, scor 7-5.

Hubert Hurkacz îi administrează un "bagel" (n.r. set câștigat cu 6-0) lui Roger Federer și se califică în semifinalele de la Wimbledon.

Roger Federer comite de in ce în ce mai multe erori neforțate, Hurkacz conduce cu 4-0 în setul al treilea.

Momente foarte dificile pentru Roger Federer: după ce a salvat două mingi de break și a ratat ocazia de a egala la 1, elvețianul își pierde în cele din urmă serviciul: Hurkacz conduce cu 2-0.

Hubert Hurkacz se apropie de victoria carierei: polonezul a revenit de la 0-3 în fața lui Roger Federer și a câștigat și al doilea set, scor 7-6(4).

Matteo Berrettini (favorit 7) a câștigat primul set în fața canadianului Felix Auger-Aliassime (cap de serie nr. 16), scor 6-3.

De 28 de minute a avut nevoie Hubert Hurkacz pentru a câștiga primul set al duelului cu Roger Federer, scor 6-3.

După trei ore și 25 de minute, Denis Shapovalov l-a învins pe Karen Khachanov. A fost 6-4, 3-6, 5-7, 6-1, 6-4, iar în semifinale va da peste Novak Djokovic.

Khachanov și Shapovalov oferă un meci de o intensitate aparte. Și dramatismul are rolul său. Este 4-4 în decisiv.

Pe Central, a început meciul lui Roger Federer cu Hubert Hurkacz.

După două ore și 16 minute, Novak Djokovic se impune fără mari bătăi de cap, scor 6-3, 6-4, 6-4, contra lui Marton Fucsovics și se califică în semifinalele de la Wimbledon.

Fucsovics punctează la impresia artistică: câștigă pe propriul serviciu și strânge scorul: 5-4. Djokovic va servi însă pentru a închide partida.

Shapovalov a împins meciul cu Karen Khachanov în set decisiv. Canadianul a câștigat cu 6-1 manșa. Se joacă de două ore și 40 de minute.

Djokovic este la un singur game distanță de calificarea în semifinalele de la Wimbledon. Sârbul conduce cu 5-3.

Shapovalov este mai inspirat în setul al patrulea, în timp ce Khachanov nu și-a găsit cel mai bun nivel de la serviciu. Canadianul a făcut break-ul și conduce cu 5-1.

Djokovic emană o încredere teribilă de la serviciu, nu sunt multe de făcut pentru Fucsovics (3-1).

Pe Terenul 1, Karen Khachanov a câștigat setul al treilea: 7-5 cu Denis Shapovalov. Se joacă de două ore și opt minute.

Liderul mondial a preluat inițiativa și în setul al treilea: a făcut deja break-ul. Djokovic conduce cu 2-0. După o oră și jumătate, Djokovic are deja 2-0 la seturi: 6-3, 6-4.

Khachanov și Shapovalov au intrat în "prelungirile" setului al doilea. Este 5-5.

La momentul oportun, Novak profită de câteva erori ale adversarului, iar break-ul vine atunci când pare că doare mai mult. Este 5-4 pentru liderul mondial.

Fără break-uri până acum și în setul al doilea al meciului dintre Djokovic și Fucsovics (4-4).

Mult echilibru în setul al treilea al meciului dintre Khachanov și Shapovalov (4-4).

Karen Khachanov a egalat situația la seturi contra lui Denis Shapovalov. Rusul s-a impus cu 6-3. Se joacă de o oră și 18 minute.

Djokovic fructifică a șasea minge de set: 6-3, după 42 de minute.

De la 5-0, Marton reușește să revină și să câștige trei game-uri la rând (5-3).

Fucsovics a salvat până acum patru mingi de set. Ungurul a spart gheața și a făcut primul break al meciului cu Djokovic (5-2).

Karen Khachanov lasă uitării pierderea primul set: rusul s-a distanțat în setul al doilea (4-0).

Nole mai face un break (4-0), iar primul set pare deja acontat.

Pe Central, nimic nu pare să-l abată pe Djokovic de la drumul spre cel de-al 20-lea Grand Slam: sârbul are deja 3-0.

După 38 de minute, Shapovalov a câștigat primul set: 6-4 cu Karen Khachanov.

Scăpat cu bine dintr-un moment foarte greu, Shapovalov a făcut primul break al partidei. Canadianul conduce cu 5-4 și va servi pentru a câștiga primul set al meciului cu Karen Khachanov.

A început și meciul dintre Novak Djokovic și Marton Fucsovics, duelul are loc pe centralul londonez.

Primul moment important al partidei l-a avut în prim-plan pe Karen: rusul a avut patru mingi de break la 3-2, dar nu a reușit să convertească vreuna. Shapovalov a egalat la 3, reușind să scape cu bine dintr-un game de serviciu foarte dificil.

Pe Terenul 1 a început primul meci al zilei, cel dintre Karen Khachanov (favorit 25) și Denis Shapovalov (favorit 10).

Ziua a noua de la Wimbledon este una în care vom afla numele semifinaliștilor de pe tabloul masculin de simplu. Novak Djokovic și Roger Federer sunt marii favoriți, dar turneul a furnizat deja suficiente surprize.