Ashleigh Barty (principala favorită), Aryna Sabalenka (2), Karolina Pliskova (8) și Angelique Kerber (25, campioană în 2018) s-au calificat, marți, în semifinalele turneului de la Wimbledon.

WimbledonFoto: wimbledon.com

Cele mai importante momente ale zilei:

Ashleigh Barty a avut nevoie de doar 67 de minute pentru a trece de compatrioata sa Ajla Tomljanovic, scor 6-1, 6-3. Principala favorită s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon.

Ashleigh Barty a câștigat fără nicio emoție primul set cu Ajla Tomljanovic, scor 6-1, după 24 de minute.

Rezultatele de până acum din sferturile feminine:

Karolina Pliskova - Viktorija Golubic 6-2, 6-2

Aryna Sabalenka - Ons Jabeur 6-4, 6-3

Angelique Kerber - Karolina Muchova 6-2, 6-3.

Campioană la Wimbledon în 2018, Angelique Kerber a ajuns din nou în semifinalele de la All England Club (a patra oară): 6-2, 6-3 cu Karolina Muchova. Partida a durat o oră și 15 minute.

Favorită doi, Sabalenka s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon: 6-4, 6-3 cu Ons Jabeur, după un meci care a durat o oră și 21 de minute.

Kerber a ieșit învingătoare în primul set: 6-2 cu Muchova.

Aryna Sabalenka s-a impus în primul set contra lui Ons Jabeur, scor 6-4.

Continuă să plouă puternic la Londra, se joacă doar pe cele două arene dotate cu acoperiș retractabil (Centralul și Terenul 1).

Angelique Kerber este cea care bifează primul break al partidei contra Karolinei Muchova (3-0).

Niciun break în primele opt game-uri, Jabeur și Sabalenka profită din plin de avantajul serviciului până acum (4-4).

Ons Jabeur și Aryna Sabalenka se luptă pentru un loc în semifinalele de la Londra.

După un meci de o oră și 21 de minute, Karolina Pliskova a obținut calificarea în semifinalele de la Wimbledon. Jucătoarea din Cehia a trecut, scor 6-2, 6-2, de Viktorija Golubic.

Hubert Hurkacz a reușit marea surpriză: polonezul l-a eliminat pe Daniil Medvedev (cap de serie numărul doi) și s-a calificat în sferturile de la Wimbledon. Polonezul Hurkacz este la un singur game distanță de calificarea în sferturile de la Wimbledon (5-3 în decisivul cu Medvedev).

Probleme mari pentru Daniil Medvedev: este condus cu 4-2 de Hubert Hurkacz în setul decisiv.

Fragilul echilibru s-a rupt de tot, iar Pliskova are deja un avantaj de două break-uri în setul al doilea (3-0).

După 39 de minute, Karolina Pliskova a câștigat primul set al confruntării cu Viktorija Golubic (6-2).

Hubert Hurkacz s-a impus contra serviciului, iar manșa i-a revenit polonezului (6-3). Vom avea set decisiv pentru a putea fi stabilit învingătorul duelului Hurkacz vs Medvedev.

Agresivă la retur și cu un forehand exploziv, Karolina a făcut break-ul și s-a distanțat la 5-2 în primul set.

A fost reluat și meciul dintre Hubert Hurkacz și Daniil Medvedev, confruntare întreruptă luni. Este 2-1 la seturi pentru jucătorul rus și 4-3 pentru polonez. Învingătorul din acest duel îl va întâlni pe Roger Federer în sferturile de la Wimbledon.

Fără break-uri în primele cinci game-uri, se merge cu serviciul (3-2 pentru Karolina).

A început partida dintre Karolina Pliskova (favorită 8) și Viktorija Golubic.

Turneul de la Wimbledon a ajuns la ziua a opta de concurs, una în care vom afla semifinalistele ediției din 2021. Unul dintre cele mai interesante dueluri de marți va fi cel dintre Ons Jabeur (a eliminat-o pe Iga Swiatek) și Aryna Sabalenka. Rămâi pe HotNews.ro pentru a fi la curent cu tot ceea ce se întâmplă în complexul de la All England Club.