Roger Federer, cap de serie numărul 6, s-a impus în trei seturi în fața italianului Lorenzo Sonego (27 ATP) și s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon.

Roger FedererFoto: Javier Garcia/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

După două ore și 12 minute de joc, Federer l-a învins pe Sonego cu 7-5, 6-4, 6-2.

În cel de-al 18-lea sfert de finală pe care îl va disputa la competiția londoneza, Roger Federer se va întalni cu învingătorul partidei dintre Daniil Medvedev (favorit 2) și Hubert Hurkacz (14). În momentul în care rusul conducea cu 6-2, (2)6-7, 6-3, 3-4, meciul a fost întrerupt din cauza ploii și va continua marți.

"Nu este corect pentru nimeni. M-am mai aflat în asemenea situații, dar tipii aceștia sunt tineri și se pot recupera. Din păcate sunt și foarte, foarte buni, așa că sper să plouă și mâine (n.r. meciurile din sferturi se vor juca marți)... Glumesc, glumesc!", a spus Federer, despre următorul adversar.

Federer are în palmares 20 de trofee în turneele de Grand Slam, dintre care 8 sunt caștigate la Londra (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012 și 2017).