Cum motivează Sorana Cîrstea absența de la Jocurile Olimpice de la Tokyo

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 4 iulie 2021, 18:08 Sport | Tenis


Sorana Cirstea
Foto: John Walton / PA Images / Profimedia
După ce Eduard Novak, Ministrul Tineretului și Sportului, a amenințat că va tăia din finanțarea Federației Române de Tenis fiind mâhnit de faptul că jucătoarele de tenis au refuzat să participe la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Sorana Cîrstea a motivat decizia afirmând că a suferit o ruptură musculară.

"Ar fi fost o onoare să îmi reprezint țara la Jocurile Olimpice de la Tokyo, însă din păcate nu pot face acest lucru din cauza rupturii musculare suferite în urmă cu câteva săptămâni. Pentru mine urmează cel puțin o lună de pauză competițională și în acest moment al carierei mele prioritară este sănătatea.

Am refuzat constant orice ajutor financiar din partea Federației și Comitetului Olimpic!!! Dacă aș fi putut să joc aș fi făcut-o din patriotism, cum am făcut deja la Olimpiadele de la Beijing și Londra", a scris Cîrstea, pe Instagram.

După ce a fost eliminată de Emma Răducanu în turul trei de la Wimbledon, Sorana Cîrstea a dezvăluit că a jucat la All England Club cu o ruptură musculară și că este mulțumită de rezultatul obținut în aceste condiții.

"Am jucat cu o ruptură de un centimetru și jumătate. A fost o accidentare destul de urâtă. Doctorii mi-au spus să nu intru pe teren. E o accidentare cu care mă confrunt de ceva timp, dar s-a agravat. Înaintea turneului nu aveam nicio speranță. Luând asta în considerare, cred că am jucat peste așteptări. Puteam să fac mai multe, e cu dus și întors, depinde cum o privești", a spus Sorana.

Ce a spus Eduard Novak despre refuzul jucătoarelor de a participa la JO de la Tokyo:

"Sunt foarte mâhnit de faptul că toate sportivele din tenis care sunt calificate refuză să participe la Jocurile Olimpice. Această decizie transmite un mesaj toxic pentru tot sportul.

Olimpismul este mai presus de orice, iar principiile sale onorează bucuria aflată în efort şi valoarea educativă a bunului exemplu. La Jocurile Olimpice participa staruri ale sporturilor care câştigă milioane de euro şi care respectă aceste principii.

De aceea, este de neînţeles pentru mine decizia sportivelor noastre. Cu siguranţă, vom analiza foarte serios de anul viitor ce programe vom finanţa pentru Federaţia Română de Tenis. Aştept reacţia oficială a federaţiei referitor la acest caz", a scris Eduard Novak, pe Facebook.

FRT i-a răspuns lui Eduard Novak precizând că sportivele care sunt calificate la simplu nu refuză să concureze, ci au probleme fizice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9398 vizualizari

  • -12 (30 voturi)    
    Cine a zis ca alea sunt sportive? (Duminică, 4 iulie 2021, 19:47)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    nu domnilor, cu regret trebuie sa va spun ca alea nu sunt sportive. alea sunt niste bişniţărese care alearga cu limba scoasa doar dupa bani.

    dar noi pentru ceva tot trebuie sa le fim recunoscatori. pentru ca ne arata cu toata brutalitatea ca in fata banului sentimentul national nu mai valoreaza nici cit o ceapa degerata.

    ceterum censeo, se impune, ca principiu, instituirea unei sanctiuni severe pentru cazuri similare de ofensa adusa natiunii: retragerea cetateniei romane. evident, prin schimbarea constitutiei. 
    • +6 (16 voturi)    
      Eh da (Duminică, 4 iulie 2021, 20:51)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Tu crezi ca statul a facut ceva pentru sportivi de 30 de ani incoace? Totul tine de cati bani au bagat parintii lor in antrenamente. Sau cat de dedicati au fost profesorii sau antrenorii personali. De spatii... nu cred ca are sens sa discutam

      Vorba aia, nu putem face un stadion de fotbal. Nu cred ca are sens sa discutam de altele. Singura implicare politica este sa aduci ceva bani sau renume, vezi cazul Simonei, apoi sa vina o tanti Firea sau alt politician ca sa ia capital politic pe spatele tau. Cred ca ne aducem aminte cu totii bataia de joc cu "vine ai venit in tara noastra" ca aparent Simona e din alta tara.

      Eu nu zic ca sunt de acord cu prezenta sau absenta lor sau zic ca nu iau bani sau ca nu vor bani multi. Vreau doar sa spun ca oricat de mult ma irita uneori atitudinea SImonei Halep, absolut NIMENI nu poate contesta efortul si dedicatia ei ca sa ajunga atat de buna. Ca o fi aroganta sau nu e partea a doua. Aici vorbim de ce poate face.

      Sorana, la fel. Nici ea nu e chiar mana a cinspea.

      Cat despre bani, acum ce vrei? Sa joace gratis? De udne crezi ca au scos bani jucatoarele noastre? Crezi ca statul le asteapta cu sacii de bani?

      Deci da, poate abordarea lor nu e mereu cea mai buna, dar munca lor depusa e enorma. Nu imi convine sa recunosc, dar uneori merita si ele sa-si faca de cap. Ca nu ne convine noua, e altceva, si-au castigat dreptul. Legat de aroganta, fiecare e cum e. Le putem judeca, dar cred ca nici noi nu suntem perfecti.

      iar ca sa fac un wrap-up la comentariul tau... nu pot spune decat ca nu cred ca tu te-ai dedicat voredata unui sport la nivel profesional cu zero sustinere din partea statului. Iar comentariul cu limba scoasa dupa bani, sunt sigur ca tu lcurezi pro-bono, nu? Si daca cineva ti-ar oferi mai multi bani nu ai veni repede sau daca te-ar conditiona pe mai putini nu ai pleca, nu?

      Ce inseamna ca "nu sunt sportive"? Dar ce sunt? Poate nu-s patrotice. Dar cine mai e in ziua de azi? Cu ce sa ne laudam? Compari mere cu pere aiurea.
      • 0 (6 voturi)    
        Ia raspunde la o intrebare (Duminică, 4 iulie 2021, 23:33)

        O_Tannenbaum [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Nadia Comaneci a cerut vreun ban ca sa participe la Olimpiada de la Montreal? Ivan Patzaichin a cerut bani pentru nenumarate alte olimpiade ? Lia Manoliu a cerut bani? Mihaela Penes a cerut bani? Laura Badea a cerut bani? Toti s-au simtit mindri sa reprezinte Romania. Pe gratis! Tenismencele astea de ce n-ar putea face o exceptie si sa reprezinte si ele Romania pe gratis? Hai ca odata la 4 ani nu se scufunda lumea. Ar saraci, ar ajunge la sapa de lemn daca odata la 4 ani ar juca pe gratis pentru patria lor?

        Iti raspund eu la intrebari: fiindca tot primind premii grase si disproportionate pentru prestatiile lor, gustul banului LE-A INTUNECAT JUDECATA.

        Dar ce ce premii disproportionate? Fiindca estetica prestatiilor lor nu se ridica la inaltimea premiilor, amploarea premiilor este data de facilitarea vinzarii echipamentelor sportive produse de firmele de renume pentru care fac reclama. Ele sunt niste agenti de vinzari care se mai misca putin si pe teren, in timpul liber.
    • +4 (8 voturi)    
      Da, da, sportivele americance traiesc in pesteri (Luni, 5 iulie 2021, 0:32)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      mananca radacini, n-au nevoie de bani sa traiasca, fac totul din patrotism!!!
      • +1 (3 voturi)    
        da' Portugalia ce a facut pentru Ronaldo bre? (Luni, 5 iulie 2021, 13:28)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        si a ajuns mare si e mandru sa joace pentru ai lui.
        “Ask not what your country can do for you – ask what you can do for your country,”
    • -2 (4 voturi)    
      cine zice (Luni, 5 iulie 2021, 8:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      că tu ai ceva în capul tău de hater? Că de suflet .... vai și-amar.
      • +2 (2 voturi)    
        io (Luni, 5 iulie 2021, 11:54)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        io zic! probleme?
      • +1 (3 voturi)    
        Am sa-ti demonstrez ceva (Luni, 5 iulie 2021, 12:47)

        O_Tannenbaum [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Că haterițe sunt tenismencele alea. Fiindca odata la 4 ani se pot preface ca reprezinta cu mindrie culorile Romaniei. Pe gratis, asa cum au facut-o Nadia Comaneci si Laura Badea si Lia Manoliu si Ivan Patzaichin si multi alti campioni olimpici romani.

        Hai explica-ne tu de ce n-ar putea face si ele un gest elegant fata de tara si neamul lor.
  • +4 (18 voturi)    
    Finantare pentru federatia romana de tenis ? (Duminică, 4 iulie 2021, 20:15)

    burebista2013 [utilizator]

    Eduard , depre ce finantare vorbesti ? La Centru National de Tenis aveti cea mai mizerabila zgura din tara , mai mult piatra decat zgura, la campionatele nationale este plin de accidentari .

    Astia care vorbiti de patriotism de ce nu donati voi lunar niste bani sa ajutati sportul din Romania , la cati patrioti vad pe aici s-ar strange o suma frumusica pentru sportivi .

    Va explic eu cum sta treaba, donatiile sunt din buzunarul parintilor , multi dintre ei ajungand la limita cu banii sa isi poata tina copiii la turnee . Va imaginati ca un turneu in strainatate unde copilul ajunge pana in semifinala / finala este ca si un concediu de o saptamana ? Si are nevoie de vreo 20-30 concedii pe an cel putin . La astea se adauga antrenamente de 5 ore pe zi ( tenis , pregatire fizica , recuperare , etc ) , echipament : pantofi sport cateva perechi pt ca joci hard , zgura , antrenament m racordaj rachete , rachete de tenis ( una buna ste la 250 Euro ) .
    Daca se accidenteaza merge pe banii parintilor sa se recupereze , nu avem in toata Romania o clinica serioasa de recuperare sportiva unde sa fie primiti sportivi de performanta pe banii statului .

    Federatia de tenis , la fel ca si in alte sporturi , nu are un program serios de finantare si burse pentru sportivi . Incapabilii astia au avunt nr 1 mondial si nu au fost in stare sa atraga un singur sponsor .

    Asa ca dl patrioti , mai ganditi-va cum este sa faceti vreo 30 de concedii pe an si dupa aceea sa macaniti despre patriotism .
    Hai , faceti pasul ca habar nu aveti pe ce lume traiti , incompetenti ca si astia de la guvernare
    • +8 (12 voturi)    
      Ai pus punctul pe "i"! De fapt pe mai multi !:)) (Duminică, 4 iulie 2021, 21:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui burebista2013

      Domnul Novac sa-si inchipuie nitel ce s-ar intampla daca COR si federatiile de specialitate nu ar mai premia cu bani medaliatii de la Olimpiada si nu ar mai da indemnizatii campionilor olimpici ! Tata -mare si ma-mare s-ar mai inscrie la Olimpiada, cu dispensa de indeplinire a baremului de calificare si pe semnatura proprie sau a reprezentantului legal dupa caz ! :)))
  • +9 (15 voturi)    
    Este (Duminică, 4 iulie 2021, 23:20)

    VARCIOROVA [utilizator]

    vorba despre...bani. Participarea la Olimpiada nu aduce nici puncte in clasament, nici bani. Aduce ...faima si atat. Ori, tenismenii nostri nu faima o urmaresc ci (mult mai prozaic) banii pentru ca de asta s-au apucat de tenis. Si nu este vorba doar de tenismenii nostri ci de toti. Va rog sa urmariti cate din vedetele circuitului de tenis vor participa la Olimpiada. O sa fiti surprinsi!!!
  • +1 (7 voturi)    
    v-ati tampit chiar toti??? (Luni, 5 iulie 2021, 0:47)

    zaboo [utilizator]

    chiar nu mai stie nimeni ce e aia SPORT?????
  • 0 (4 voturi)    
    Ministrul lui peste prajit (Luni, 5 iulie 2021, 2:05)

    utilizator1 [utilizator]

    Domnul Novak transmite un mesaj toxic, de lipsa de încredere in sportivii romani.
  • +3 (3 voturi)    
    De la Muntele Olimp la Golgota lui Venus (Williams (Luni, 5 iulie 2021, 15:16)

    Dalla [utilizator]

    Novak are dreptate. Chiar daca nu mai traim ca acum 2500 de ani, spiritul olimpic ar trebui in continuare sa insemne ceva pt toti sportivii, bogati sau saraci, practicanti de sporturi grele sau usoare, cu multi sau putini spectatori...
    La Olimpiadele antice, o data la patru ani se opreau razboaiele si se daramau zidurile pt a primi cu toate onorurile un castigator olimpic. Cetatea care are un campion la Olimpiada nu mai are nevoie de ziduri, spuneau vechii greci.
    Da, am evoluat putin de atunci, dar simbolul cununii de maslin si al însemnelor nationale sunt inca vii in mentalul colectiv. Sunt multi tineri aspiranti la gloria sportiva pt care scopul suprem al vietii este participarea, cu orice sacrificii, la J.O.
    În tenis, sportul bogatilor si al rasfatatilor de media, (care e mai aproape de indemanare si arta decat de munca fizica bruta), aproape toti marii campioni au jucat cu placere la Olimpiade, pt ei si pt tarile lor.
    Venus Williams a cucerit 5 medalii olimpice, din care 4 de aur! Sora ei Serena are si ea 4 medalii de aur! Arantxa Sanchez - 2 de argint si 2 de bronz, iar Steffi Graf, Jennifer Capriati, Lindsay Davenport si Justine Henin au fost si ele campioane olimpice.
    La masculin, Andy Murray (de doua ori), Rafa Nadal, Andre Agassi sau Kafelnikov au castigat aurul, iar Federer, Djokovici, Goran Ivanisevici, Stefan Edberg - argintul sau bronzul.
    Ar fi putut toate aceste legende ale tenisului sa nu participe la Olimpiade, pt a-si "prezerva sanatatea" sau pt a juca la turneele pe bani? Desigur. Dar au ales ca macar o data la patru ani sa fie doar sportivi si nu oameni de afaceri, sa joace de placere si nu pt sume ametitoare, sa-si reprezinte tara si nu doar pe ei insisi la cel mai frumos spectacol al natiunilor. Singurul spectacol care sublimeaza spiritul razboinic si ambitia de a demonstra ca esti cel mai puternic, cel mai rapid, cel mai rezistent, cel mai indemanatic si cel mai inteligent din lume... intr-o intrecere pur sportiva si guvernata de fair-play.