Monica Niculescu s-a calificat în turul doi al calificărilor de la Wimbledon. Tot marți, Gabriela Talabă a fost învinsă în două seturi de o fostă jucătoare din top 25 mondial.

Monica NiculescuFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Niculescu (193 WTA) a trecut în primul tur de Ulrikke Eikeri (Norvegia, 247 WTA), scor 6-3, 6-3. Meciul a durat o oră și 34 de minute.

În turul următor, Monica se va confrunta cu învingătoarea partidei dintre Asia Muhammad (SUA, 187 WTA) și Stefanie Voegele (Elveția, 121 WTA și cap de serie nr. 17 în calificări).

Calificarea în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 15.500 de lire sterline (18.000 de euro) şi cu 20 de puncte WTA.

Talabă (207 WTA) a avut parte de un meci dificil cu Lesia Tsurenko (164 WTA). Jucătoarea din Ucraina (a ocupat locul 23 WTA în februarie 2019) a obținut victoria în fața româncei după o oră și 24 de minute, scor 6-4, 6-3.

Eliminată în primul tur, Gabriela va primi 8.500 de lire sterline (10.000 de euro) şi două puncte în clasamentul WTA.