Naomi Osaka nu va participa la Wimbledon - Anunțul făcut de echipa niponei

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 17 iunie 2021, 22:26 Sport | Tenis


Naomi Osaka
Foto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia
Naomi Osaka nu va participa la Wimbledon, a anunțat, joi, echipa niponei. Decizia vine la două săptămâni după ce a doua jucătoare a lumii s-a retras de la Roland Garros deoarece a fost amendată şi ameninţată cu excluderea pentru că a boicotat conferinţele de presă.

"Naomi nu va juca Wimbledon anul acesta. Ea îşi acordă timp cu prietenii şi familia. Va fi pregătită pentru Jocurile Olimpice şi este încântată să joace în faţa fanilor ei de acasă", se arată într-un comunicat el echipei ei.

Afectată de polemica iscată atunci când a decis să boicoteze presa, Naomi Osaka s-a retras de la turneul de la Roland Garros, înaintea meciului din turul al doilea, cu Ana Bogdan. Japoneza a spus că a trecut prin mai multe stadii de depresie după US Open 2018 şi că este o persoană introvertită, care cu greu îşi poate stăpâni anxietatea în public.

Ea s-a retras apoi şi de la turneul de la Berlin, programat în acestă săptămână, prima a sezonului pe iarbă, informează News.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4787 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Hummm (Joi, 17 iunie 2021, 23:35)

    Orpheus [utilizator]

    Au devenit cam sensibili sportivii din ziua de azi...
    • +1 (15 voturi)    
      da, si sportivii sunt "sensibili" (Vineri, 18 iunie 2021, 0:32)

      ovidon [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Anxietate, depresie si alte afectiuni psihice le poate avea oricine si necesita timp si rabdare sa treci peste ele sau macar sa te obisnuiesti cu ele si sa inveti sa le tii in frau.
      Daca esti fan al tenisului stii ca o sa ai parte de spectacol si fara Osaka, nu stiu de ce crezi ca nu participa din cauza ca e "sensibila", o cunosti tu mai bine? Bun ca esti tu "dintr-o bucata", si daca erai Osaka te duceai sa joci la Wimbledon.
    • +4 (12 voturi)    
      Din păcate (Vineri, 18 iunie 2021, 0:44)

      Belu13 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Banii provoacă depresii și sensibilități tot mai mari in rândul sportivilor
      • +6 (12 voturi)    
        imi imaginez trauma (Vineri, 18 iunie 2021, 2:23)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Belu13

        cand a incasat cateva milioane la un singur turneu, amarata de ea...
  • +3 (17 voturi)    
    Sfidare si aroganta (Vineri, 18 iunie 2021, 1:55)

    burebista [utilizator]

    bani multi castigati foarte usor .
    • +1 (15 voturi)    
      Daca se castiga asa usor... (Vineri, 18 iunie 2021, 2:58)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      Cum de tu stai la comentarii, in loc sa castigi usor milioanele alea...
    • +7 (7 voturi)    
      Eh, (Vineri, 18 iunie 2021, 6:14)

      Tomesteanul [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      banii nu sunt câștigați ușor. Ai pus vreodată mâna pe vreo rachetă să vezi cum e?
    • +2 (4 voturi)    
      totusi (Vineri, 18 iunie 2021, 10:12)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      majoritatea banilor i-a facut din sponsirozari deci i-a facut usor; avea datoria morala sa participe macar la turneele de grand slam (daca era accidentata, probleme in familie etx. se intelegea.. dar ea are cu capul..)
      • 0 (0 voturi)    
        I-a facut din sponsorizari ... (Vineri, 18 iunie 2021, 19:39)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        ..pentru ca e buna la tenis. Fa-i si tu usor tot din sponsorizari, nu te opreste nimeni.
  • 0 (2 voturi)    
    .... (Vineri, 18 iunie 2021, 8:07)

    mahnit [utilizator]

    Iaca fassss!Hai KIKI inca un an!