Marin Cilic a câştigat turneul ATP de la Stuttgart (Germania), după ce l-a învins în finala, duminică, pe canadianul Felix Auger-Aliassime.

Cilic (47 ATP) a avut nevoie de o oră și 50 de minute pentru a obține a treia victorie în fața lui Auger-Aliassime (în tot atâtea întâlniri directe), scor 7-6(2), 6-3..

Acesta este al 19-lea titlu ATP din palmaresul croatului şi primul după o pauză de trei ani. Cilic cucerise ultimul său trofeu la Queen's, în 2018.

Elevul lui Toni Nadal, Felix Auger-Aliassime (21 ATP) a pierdut toate cele opt finale disputate până acum în circuitul profesionist, fără să câştige vreun set.

Pentru succesul de la Stuttgart, Cilic va primi un premiu în valoare de 53.280 de euro şi 250 de puncte în clasamentul ATP (va urca până pe locul 37).