Irina Bara s-a calificat în semifinalele turneului WTA 125 de la Bol (Croaţia), joi, după ce a trecut de italianca Martina Trevisan, a patra favorită.

Irina BaraFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bara (26 ani, 122 WTA) a reuşit o victorie spectaculoasă după două ore şi 15 minute de joc, scor 2-6, 7-5, 6-0.

Românca a pierdut fără drept de apel primul set, cu 2-6, iar în actul secund a fost condusă cu 3-0 şi 4-2, însă a revenit formidabil, reuşind să se impună cu 7-5. Setul decisiv a fost simplă formalitate, deoarece Bara a reuşit un ''bagel'', cu doar opt puncte adunate de italiancă.

Bara are acum 2-1 în meciurile directe cu Trevisan (27 ani, 97 WTA), pe care a învins-o în 2019, în optimi la Rabat, cu 3-6, 6-4, 6-3. Trevisan a câştigat în 2020, în primul tur la Cairo, cu 6-3, 6-2, transmite Agerpres.

Bara şi-a asigurat un cec de 4.838 euro şi 57 de puncte WTA, urmând să joace în penultimul act contra olandezei Arantxa Rus, a doua favorită. Rus (30 ani, 83 WTA) s-a impus în singurul lor meci direct de până acum, cu 6-4, 5-7, 6-4, în această primăvară, în primul tur la Bogota.

În sferturile probei de dublu, Alexandra Dulgheru şi uzbeca Akgul Amanmuradova au fost întrecute de cuplul Lara Arruabarrena (Spania)/Sara Errani (Italia), cu 6-2, 4-6, 10-7, după o oră şi 21 de minute.

Dulgheru şi partenera vor primi un cec de 1.008 euro şi 29 de puncte WTA la dublu.