Barbora Krejcikova (33 WTA)​ s-a calificat în finala de la Roland Garros, după ce salvat o minge de meci și a învins-o în trei seturi pe Maria Sakkari (18 WTA). Jucătoarea din Cehia a avut nevoie de cinci ocazii pentru a închide partida.

Barbora și Maria au oferit o luptă crâncenă de trei ore și 18 minute. Meciul, unul foarte echilibrat, a fost câștigat de jucătoarea din Cehia cu scorul de 7-5, 4-6, 9-7.

În setul decisiv, Sakkari a ratat o minge de meci la scorul de 5-4 (40-30, la retur). Nici Krejcikova nu a reușit să pună capăt socotelilor din prima încercare: a avut trei mingi de meci în momentul în care conducea cu 7-6, dar grecoaica le-a salvat pe toate.

O nouă oportunitate i-a ieșit în cale cehoaicei în al 16-lea game: Sakkari a trimis o minge lungă, Barbora a ridicat mâinile în aer crezând că a câștigat, dar arbitrul a coborât din scaun și a cerut rejucarea punctului (o reluare Hawk-Eye a arătat că mingea chiar ieșise în afara terenului). Barbora nu a renunțat la game, a fructificat a cincea minge de meci și s-a impus cu 9-7 în decisiv.

• În marea finală, Barbora Krejcikova se va duela cu rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA), care a trecut de Tamara Zidansek (85 WTA), scor 7-5, 6-3.