Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA) și Barbora Krejcikova (33 WTA) se vor duela pentru titlul de la Roland Garros, după ce au trecut în semifinale, joi, de Tamara Zidansek, respectiv Maria Sakkari.

Maria Sakkari vs Barbora KrejcikovaFoto: captura rolandgarros.com

Cele mai importante evenimente ale zilei de miercuri, 9 iunie, de la Roland Garros:

Barbora Krejcikova fructifică a cincea minge de meci și se califică în marea finală: 7-5, 4-6, 9-7.

Drama continuă pe arena principală de la Paris: Barbora Krejcikova ridică mâinile în semn de victorie, dar arbitrul coboară din scaun și verifică urma: punctul se rejoacă.

Momente incredibile pe Philippe Chatrier: Maria Sakkari a salvat trei mingi de meci, partida nu se termină nici de această dată (7-7).

Sakkari servește foarte bine și egalează la 6, lupta continuă.

Seria câștigătoare a Barborei Krejcikova continuă: cehoaica are 6-5 în decisiv.

Barbora Krejcikova recuperează break-ul! Setul decisiv intră în prelungiri (5-5).

Krejcikova a salvat o minge de meci și și-a făcut serviciul.

Jucătoarea din Grecia se află la un singur game distanță de marea finală: Krejcikova va servi pentru a rămâne în meci (5-3).

Maria Sakkari conduce cu 4-2 în setul decisiv (a făcut un break).

Sakkari ratează două mingi de set, dar o fructifică pe a treia (6-4) și împinge disputa în set decisiv.

Krejcikova recuperează un break, nu renunță la setul secund și se apropie la un singur game (4-3 pentru Sakkari).

Maria Sakkari s-a desprins în setul secund: conduce cu 4-0.

Barbora Krejcikova a câștigat primul set al partidei cu Maria Sakkari, scor 7-5.

Krejcikova se apropie la un singur game distanță de câștigarea primului set, dar Sakkari face rebreak (5-4).

Barbora nu renunță la primul set: revine și egalează la 3.

Sakkari își face serviciul pentru prima oară în această partidă (3-1).

Problemele la serviciu continuă: trei break-uri în trei game-uri.

Grecoaica nu își confirmă avantajul, Krejcikova egalează.

Maria Sakkari începe bine meciul: face break încă din primul game.

Meciul dintre Barbora Krejcikova și Maria Sakkari a început. Jucătoarea din Cehia servește prima.

În finala probei de dublu masculin se vor întâlni echipele Alexander Bublik/Andrey Golubev (Kazakhstan) vs Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (Franța).

Anastasia Pavlyuchenkova câștigă setul secund cu 6-3 și se califică în finala de la Roland Garros

.

Pavlyuchenkova se impune din nou la retur (5-3) și va servi pentru calificarea în finală.

Anastasia a servit la scorul de 4-2, dar Zidansek a recuperat break-ul.

Seria break-urilor continuă: Anastasia are 3-1 în setul secund.

Zidansek nu renunță la luptă, face rebreak chiar în game-ul următor (ajutată și de o dublă greșeală a adversarei).

Pavlyuchenkova face break-ul și în setul secund: conduce cu 2-0.

Anastasia Pavlyuchenkova a câștigat primul set al confruntării cu Tamara Zidansek, scor 7-5.

Pavlyuchenkova a servit pentru câștigarea setului, dar Zidansek a recuperat break-ul și a egalat la 5 în game-ul următor.

Anastasia Pavlyuchenkova revine rapid și egalează la 2.

Zidansek începe perfect meciul: face break și îl confirmă cu serviciul (2-0).

Meciul dintre Pavlyuchenkova și Zidansek a început. Rusoaica servește prima.

Desirae Krawczyk și Joe Salisbury au câștigat proba de dublu mixt de la Roland Garrosdupă ce au învins cuplul Elena Vesnina / Aslan Karatsev (Rusia), scor 2-6, 6-4, 10-5, după o oră și 15 minute de joc.

Ziua a 12-a de la Roland Garros ne aduce cele două semifinale surprinzătoare de pe tabloul feminin: Anastasia Pavlyuchenkova vs Tamara Zidansek și Barbora Krejcikova vs Maria Sakkari. Rămâi pe HotNews.ro pentru a fi la curent cu tot ceea ce se întâmplă joi în complexul de la Porte d'Auteuil.

• Vom avea o nouă câștigătoare de Grand Slam.

• Marea campioană nu face parte din TOP 15 mondial.