Maria Sakkari (favorită 17) a produs marea surpriză a zilei de la Roland Garros: a eliminat-o pe Iga Swiatek, campioana en-titre, în sferturile Grand Slam-ului de la Porte d'Auteuil. A fost 6-4, 6-4 după un meci de o oră și 35 de minute.

Iga SwiatekFoto: Javier Garcia/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cu o evoluție lăudată la unison la această ediție și cu 11 meciuri consecutive la Roland Garros în care nu cedase vreun set, Swiatek a fost doar o umbră contra Mariei.

Multe erori neforțate, procentaje mult sub așteptări la serviciu și multă crispare în execuții (a invocat în setul al doilea și unele probleme medicale).

De cealaltă parte, Sakkari a confirmat ceea ce arătase în ultimele meciuri: traversează o perioadă bună a carierei, încrederea fiind la cote înalte.