Turneul surprizelor: Iga Swiatek, campioana en-titre, eliminată în sferturile de la Roland Garros de Maria Sakkari

Miercuri, 9 iunie 2021, 16:02 Sport | Tenis

Iga Swiatek
Maria Sakkari (favorită 17) a produs marea surpriză a zilei de la Roland Garros: a eliminat-o pe Iga Swiatek, campioana en-titre, în sferturile Grand Slam-ului de la Porte d'Auteuil. A fost 6-4, 6-4 după un meci de o oră și 35 de minute.

Cu o evoluție lăudată la unison la această ediție și cu 11 meciuri consecutive la Roland Garros în care nu cedase vreun set, Swiatek a fost doar o umbră contra Mariei.

Multe erori neforțate, procentaje mult sub așteptări la serviciu și multă crispare în execuții (a invocat în setul al doilea și unele probleme medicale).

De cealaltă parte, Sakkari a confirmat ceea ce arătase în ultimele meciuri: traversează o perioadă bună a carierei, încrederea fiind la cote înalte. Semifinale:

Anastastia Pavlychenkova (32 WTA, favorită 31) vs Tamara Zidansek (85 WTA)

Barbora Krejcikova (33 WTA) vs Maria Sakkari (18 WTA, favorită 17)

LiveBLOG ziua a 11-a de la Roland Garros.

5113 vizualizari

• -3 (9 voturi)
    in timp ce Haplea noastra... (Miercuri, 9 iunie 2021, 16:17)

Ismail Paine de circ [utilizator]

.. jubileaza de bucurie ca a stat acasa si nu s-a facut de rusine si aici.
      să zic (Joi, 10 iunie 2021, 9:16)

nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

că trec peste faptul că ești hater.
      Dar și prost grămadă???
      Adică, neuronul ăla al tău, stingher și singur cum este, își închipuie că Halep jubilează de bucurie din cauza rupturii musculare? Ești irecuperabil.
  • +3 (3 voturi)
    RG (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:12)

stunt [utilizator]

un minus de 1000 puncte....
    Norocul lui Halep (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:37)

ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

Mergeam pe o finala Swiatek - Zidansek dar nu a fost cel mai bun pronostic. Pe de alta parte referitor la clasamentul WTA sa mai zica cineva ca nu are Halep noroc ca si dupa RG va fi tot pe 3-4
    bravo (Joi, 10 iunie 2021, 9:13)