Irina Bara şi Alexandra Cadanţu s-au calificat, marţi, în optimile turneului de la Bol (Croaţia, de categorie WTA 125).

Irina BaraFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bara (122 WTA) a trecut în primul tur de poloneza Katarzyna Kawa (136 WTA), scor 6-4, 4-6, 7-5. Meciul a durat două ore şi 22 de minute.

În optimi, Irina o va înfrunta pe croata Tena Lukas, care a trecut de iberica Aliona Bolsova (a şaptea favorită), scor 6-4, 6-2.

Cadanţu (317 WTA), venită din calificări, a învins-o pe americanca Usue Maitane Arconada (167 WTA), scor (1)6-7, 6-3, 6-2, după aproape trei ore de joc.

Alexandra a fost condusă cu set și 2-0, dar a revenit spectaculos câștigând cinci game-uri la rând.

Pentru un loc în sferturi, Alexandra se va duela cu rusoaica Ana Blinkova (principala favorită), care a trecut de australianca Priscilla Hon cu 3-6, 6-0, 6-1.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu în valoare de 1.613 euro şi 16 puncte în clasamentul WTA.