A produs una dintre marile surprize ale turneului (a eliminat-o pe Serena Williams), dar aventura sa la Roland Garros s-a oprit până la urmă în sferturi: Elena Rybakina (favorită 21) a fost învinsă de Anastasia Pavlyuchenkova (cap de serie 31).

Elena RybakinaFoto: Christophe ARCHAMBAULT / AFP / Profimedia

Partenere la dublu (sunt calificate în sferturile probei de dublu de la Paris), Elena și Anastasia au oferit un meci intens, cu multe momente spectaculoase și cu un dramatism menținut până la ultimul punct.

După două ore și 33 de minute, Pavlyuchenkova (29 de ani) a avut câștig de cauză, victoria venind în trei seturi, scor 6-7(2), 6-2, 9-7.

Favorită 21, Rybakina nu a putut menține un ritm ridicat pe toată durata partidei (precum reușise contra Serenei), iar adversara a fost mai inspirată într-un final de meci în care suspansul a atins cote înalte.

În semifinale, Anastasia Pavlyuchenkova se va duela cu Tamara Zidansek.