Germanul Dominik Koepfer l-a pus la grea încercare pe Roger Federer, însă marele campion elvețian a reușit calificarea în optimile Roland Garros-ului după o victorie în patru seturi (meciul s-a încheiat la ora 00:43).

Roger FedererFoto: Javier Garcia/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Fedex a avut nevoie de trei ore și 36 de minute pentru a trece de Koepfer (59 ATP), scor 7-6(5), (3)6-7, 7-6(4), 7-5.

"Ador tenisul. Spiritul meu de luptător m-a ajutat. Trebuie să iubeşti ceea ce faci, iar eu iubesc ce fac. Nu eram sigur după setul doi cât voi mai rezista. Această victorie era foarte importantă pentru mine. Ceea ce s-a întâmplat astăzi a fost un mare pas înainte", a declarat Federer.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Federer și Koepfer.

De știut:

• În turul următor, Roger Federer (favorit 8) va avea parte de un adversar foarte dificil: îl va întâlni pe italianul Matteo Berrettini (cap de serie nr. 9).
  • Aflați pe aceeași parte de tablou, Roger Federer și Novak Djokovic se pot întâlni în sferturi.

Roland Garros, optimi (tabloul masculin):

Novak Djokovic (1) vs Lorenzo Musetti

Matteo Berrettini (9) vs Roger Federer (8)

Rafael Nadal (3) vs Jannik Sinner (18)

Diego Schwartzman (10) vs Jan-Lennard Struff

Alexander Zverev (6) vs Kei Nishikori

Alejandro Davidovich Fokina vs Federico Delbonis

Stefanos Tsitsipas (5) vs Pablo Carreno Busta (12)

Cristian Garin (22) vs Daniil Medvedev (2).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 30 mai - 13 iunie, are premii totale în valoare de €34.367.215, iar aceasta este ediția cu numărul 125. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 13 ori câștigător la Paris).