VIDEO Recital ofensiv: Sorana Cîrstea, în optimi la Roland Garros - Ce adversară va avea

Vineri, 4 iunie 2021, 19:07 Sport | Tenis

Sorana Cirstea
​Sorana Cîrstea a mizat totul pe cartea atacului, iar tactica a dat roade: sportiva noastră a învins-o pe Daria Kasatkina (6-3, 6-2) și s-a calificat în optimile de la Roland Garros. A fost o evoluție entuziasmantă pe faza ofensivă a jucătoarei noastre. Partida a durat o oră și 24 de minute.

Sorana a încheiat meciul cu 31 de lovituri câștigătoare, sportiva noastră interpretând o partitură ofensivă pe toată durata partidei.

Cîrstea a venit de nu mai puțin de 17 ori la fileu (a câștigat 9 puncte - 53%), presiunea pusă pe jocul adversarei fiind una constantă.

Rezumatul partidei Cîrstea vs Kasatkina:
Sursa video: Eurosport

Pe cine va întâlni Sorana în optimi

Tamara Zidansek (85 WTA) a pierdut cu 6-0 primul set al partidei cu Siniakova. A avut însă puterea să revină și să obțină calificarea în optimi (7-6(5), 6-2). Zidansek va fi adversara Soranei Cîrstea în următorul meci.

De știut:
  • Este a doua oară când Sorana ajunge în optimi la Paris (în 2009 a ajuns chiar în sferturi).
  • Pentru calificare în optimi, Sorana va primi €170.000 și 240 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • Cîrstea și Zidansek nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul mondial.