VIDEO Recital ofensiv: Sorana Cîrstea, în optimi la Roland Garros - Ce adversară va avea

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 4 iunie 2021, 19:07 Sport | Tenis


Sorana Cirstea
Foto: DPPI/Rob Prange/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia
​Sorana Cîrstea a mizat totul pe cartea atacului, iar tactica a dat roade: sportiva noastră a învins-o pe Daria Kasatkina (6-3, 6-2) și s-a calificat în optimile de la Roland Garros. A fost o evoluție entuziasmantă pe faza ofensivă a jucătoarei noastre. Partida a durat o oră și 24 de minute.

Sorana a încheiat meciul cu 31 de lovituri câștigătoare, sportiva noastră interpretând o partitură ofensivă pe toată durata partidei.

Cîrstea a venit de nu mai puțin de 17 ori la fileu (a câștigat 9 puncte - 53%), presiunea pusă pe jocul adversarei fiind una constantă.

Rezumatul partidei Cîrstea vs Kasatkina:
Sursa video: Eurosport

Pe cine va întâlni Sorana în optimi

Tamara Zidansek (85 WTA) a pierdut cu 6-0 primul set al partidei cu Siniakova. A avut însă puterea să revină și să obțină calificarea în optimi (7-6(5), 6-2). Zidansek va fi adversara Soranei Cîrstea în următorul meci.

De știut:
  • Este a doua oară când Sorana ajunge în optimi la Paris (în 2009 a ajuns chiar în sferturi).
  • Pentru calificare în optimi, Sorana va primi €170.000 și 240 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • Cîrstea și Zidansek nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul mondial.
Sorana Cîrstea și bucuria calificării:
LiveBLOG Ziua a șasea de la Roland Garros, meciul Anei Bogdan cu Paula Badosa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13766 vizualizari

  • +11 (27 voturi)    
    Bravo, Sorana,.... (Vineri, 4 iunie 2021, 19:09)

    gigiN [utilizator]

    .... esti de departe cea mai placuts si draguta jucatoare a noastra!!!
    • +1 (21 voturi)    
      Poți aduce un compliment (Vineri, 4 iunie 2021, 20:17)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      bine meritat de altfel Soranei fără să le jignești pe celelalte jucătoare.

      Îmi aduci aminte un ex-coleg cu "diplomația drujbă" care la un eveniment la servici când o colegă a schimbat departamentul a spus sus și tare că cea mai frumoasă fată din echipă a plecat. Cum s-au simțit celelalte colege ...
      • +2 (2 voturi)    
        Stiu ca tu -si altii-...suferiti,..... (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 5:36)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        ....dar asta este problema voastra !In orice domeniu exista cineva care,dintr-un punct de vedere sau din altul,este deasupra celorlalti.Daca ai intelege asta,ai realiza ca nu am jignit absolut pe nimeni,dar probabil,iti este dificil.
    • +8 (14 voturi)    
      data viitoare... (Vineri, 4 iunie 2021, 20:34)

      ursul_patrat [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      ... poate o complimentezi pentru tenis, nu pentru cum arata.

      Sorana a crescut foarte mult in joc in ultimii 2 ani, lucru foarte rar la jucatoarele mature.
      • 0 (0 voturi)    
        Credeam ca stii ca o...... (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 9:11)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui ursul_patrat

        ...persoana "placuta" nu trebuie, neaparat , sa si arate bine !
  • +15 (15 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 4 iunie 2021, 20:01)

    abcabc [utilizator]

    Sa ai parte de cat mai multe victorii!
  • +4 (4 voturi)    
    Tot respectul pentru Ana Bogdan (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 10:06)

    Barbaneagra [utilizator]

    Un altfel de joc, un tennis puternic, angajament total, nu tsurca. M-a impresionat extraordinara putere si stilul deosebit, vazut numai la cel mai inalt nivel. Pacat ca nu a rezistat inca putin... Tot respectul, doamna Ana Bogdan!!!