Mihaela Buzărnescu, ajunsă pe tabloul principal după abandonul belgiencei Kirsten Flipkens, a debutat cu dreptul la Roland Garros. Românca s-a calificat în turul doi al competiției de la Paris după ce a trecut de olandeza Arantxa Rus.

Mihaela BuzarnescuFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

După un start dificil de partidă (a fost condusă cu 3-0 și 5-2), Mihaela a revenit spectaculos, a salvat două mingi de set ale adversarei (la scorul de 5-3) și s-a impus cu 7-5. Miki a servit pentru câștigarea partidei în setul secund (la 5-2), dar adversara a revenit și a egalat la 5. În cele din urmă, românca a câștigat și setul secund cu același scor, 7-5.

• În turul următor, Mihaela Buzărnescu se va duela cu învingătoarea partidei dintre Serena Williams (favorită 7) și Irina Begu.

• Pentru parcursul de până acum, Buzărnescu va primi 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 30 mai - 13 iunie, are premii totale în valoare de €34.367.215, iar aceasta este ediția cu numărul 125. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 13 ori câștigător la Paris).