Anunț soc al lui Naomi Osaka: S-a retras de la Roland Garros / Ana Bogdan, în turul trei fără să joace

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2021, 21:06 Sport | Tenis


Naomi Osaka
Foto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia
Amenințată cu excluderea din competiție după ce a hotărât să boicoteze conferințele de presă de la Roland Garros, Naomi Osaka a anunțat, luni, că se retrage de la Grand Slam-ul parizian. În urma deciziei niponei, Ana Bogdan se califică în turul trei fără să joace (se va duela cu învingătoarea partidei dintre Paula Badosa și Danka Kovinic).

Ce a spus Naomi Osaka:

  • Bună tuturor! Nu este o situație pe care mi-am imaginat-o sau am intenționat să o creez acum câteva zile. Cred că, acum, cel mai bun lucru pentru turneu, pentru ceilalți jucători și bunăstarea mea este să mă retrag, astfel încât toată lumea să se poată concentra asupra tenisului care se desfășoară la Paris.

  • Nu am vrut niciodată să atrag atenția și accept că nu am ales momentul ideal de a transmite acest mesaj, iar acesta ar fi putut fi mai clar.

  • Mai important, nu aș banaliza niciodată sănătatea mintală și nici nu aș folosi acest termen foarte ușor. Adevărul este că am suferit crize lungi de depresie de la US Open, în 2018, și mi-a fost foarte greu să fac față acestui lucru.

  • Oricine mă cunoaște știe că sunt introvertită și oricine m-a văzut la turnee va observa că de multe ori port căști, deoarece asta îmi acoperă anxietatea socială.

  • Deși presa de tenis a fost întotdeauna amabilă cu mine (și vreau să-mi cer scuze mai ales pentru toți jurnaliștii pe care i-am rănit), nu sunt o vorbitoare în public naturală și sufăr valuri uriașe de anxietate înainte de a vorbi cu presa mondială. Devin foarte nervoasă și mi se pare stresant să încerc mereu să port o discuție și să dau cele mai bune răspunsuri pe care le pot da.

  • Aici, la Paris, mă simțeam deja vulnerabilă și anxioasă, așa că îmi voi lua timp departe de teren acum.

  • Am anunțat preventiv, deoarece simt că regulile sunt destul de învechite în anumite părți și am vrut să evidențiez acest lucru.

  • Am scris privat turneului cerându-mi scuze și spunând că aș fi mai mult decât fericită să vorbesc cu ei după turneu, deoarece Grand Slam-urile sunt foarte intense.
  • Voi sta departe de teren pentru o vreme, dar când va veni momentul potrivit îmi doresc să lucrez împreună cu organizatorii pentru a face lucrurile mai bune pentru jucători, presă și fani." - Naomi Osaka, pe Twitter.


Câștigătoare a patru titluri de Grand Slam, Naomi Osaka a anunțat că nu va lua parte la conferințele de presă din timpul Roland Garros-ului și că speră ca amenzile pe care le va plăti pentru luarea acestei decizii să meargă la o organizație caritabilă pentru sănătatea mintală.​

Duminică, organizatorii anunțaseră că japoneza a fost amendată cu 15.000 de dolari pentru că nu şi-a onorat obligaţiile contractuale legate de mass-media și că ar putea fi chiar exclusă din competiția de la Paris.


Luni, Wim Fissette, antrenorul lui Osaka, a declarat și el, pe marginea acestui subiect, că ”Naomi are posibilitatea să folosească statutul său pentru a aborda probleme şi a iniţia lucruri".

Mai mulți reprezentanți de top ai sportului alb au comentat decizia lui Osaka. Printre ei s-a numărat și Ashleigh Barty, lidera mondială: "Întrebările nu mă împiedică să dorm".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15033 vizualizari

  • +18 (34 voturi)    
    eh! (Luni, 31 mai 2021, 21:25)

    oldman_boy [utilizator]

    Se pare că atunci când vrei să joci în competiții având dreptul de a câștiga premii de milioane, ai și obligații. Nu poți să le respecți, nu participi sau te dai la o parte.
    • +1 (19 voturi)    
      Generatia snowflake... (Luni, 31 mai 2021, 22:58)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Generatia snowflake...nimic de adaugat.
      • +3 (9 voturi)    
        Sper (Marţi, 1 iunie 2021, 9:16)

        gigiK [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Sper sa nu treci niciodata prin depresie sau anxietate serioasa. Imi dau seama ca nu ai trecut prin modul in care banalizezi o declaratie foarte sincera si curajoasa.

        Daca acum se discuta deschis despre sanatatea mentala, nu inseamna ca problemele nu existau in tercut. Erau doar ascunse de o societate care nu putea sa puna pe acelasi plan o boala fizica cu una mental. Acum ne-am mai desteptat din fericire.
    • -2 (12 voturi)    
      Toata lumea are obligatii. (Marţi, 1 iunie 2021, 2:48)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Atunci cand Dominic Thiem a fost "sfatuit" sa plece repede de la conferinta de presa ca SW era foarte grabita, nu au mai fost obligatii si reguli?

      "Austrian star Dominic Thiem was left fuming on Saturday (June 1) after apparently being kicked out of his own Roland Garros media conference so that a defeated Serena Williams could be accommodated instead.
      "It's a joke," said 25-year-old Thiem to media officers after being told he should finish his interviews in a smaller room. "I have to leave the room because she's coming. What the hell, I don't care. I can also do whatever I want.""

      Voi care comentati ca Osaka face si drege, comentati doar pentru ca nu va place de Osaka si nu aveti abilitatea de a fi obiectivi. Nici mie nu-mi place de Osaka, dar nici aceste "reguli". Nu am chef sa vin la conferinta, amendeaza-ma. Regulile sunt pentru a fi schimbate. Inainte nu puteai intra pe teren ca jucator decat daca erai imbracat in alb, ceea ce era o tampenie, la fel si cu aceste conferinte de presa. Multe fete (jucatoare de tenis) incep sa planga, iar unii sunt ca sadicii: vor sa vada lacrimi si suferinte si nervi etc..Asta nu inseamna nici ca sunt labile psihic nici ca nu sunt pregatite psihic. Esti destul de pregatit psihic sa joci in fata a zeci de mii de spectatori.
      Plus ca multi jurnalisti pun intrebari tampite si, la urma urmei, sunt ca acei "jurnalisti" trimisi sa puna intrebari castigatorilor loto.

      Cineva a castigat, cineva a pierdut, ce vrei sa auzi la acele conferinte? Si cati se uita la ele? Eu nu m-am uitat la absolut nici macar una. Daca esti jurnalist sportiv adevarat, faci o analiza a partidei, scoti in evidenta punctele tari/slabe care au dus la castigarea/pierderea meciului, faci comparatii cu alte mecuri pierdute/castigate, alte evoutii pe acelasi tip de suprafata si gata.

      Mare tragedie in lumea asta: Osaka nu vrea sa mearga la conferintele de presa, dar iubeste milioanele si pentru milioanele alea trebuie sa mearga. Ridicol.
    • +4 (4 voturi)    
      te dai (Marţi, 1 iunie 2021, 9:16)

      gigiK [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Te dai la o parte cand sanatatea (fizica sau mentala) e mai importanta.
  • +4 (22 voturi)    
    nu va bucurati prea repede pentru Ana Bogdan... (Luni, 31 mai 2021, 21:33)

    dori999 [utilizator]

    a mai facut odata o chestie similara si dupa ce organizatorii au "cedat" a fost reprimita in competitie. E prea mult pupata in coarne... ar trebui lasata sa-si rezolve problemele cu capul si abia apoi sa revina.
    • +1 (15 voturi)    
      dimpotriva (Luni, 31 mai 2021, 23:57)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui dori999

      ar trebui sanctionata pentru un asemenea gest ! alte jucatoare puteau juca in locul ei fara atata dramatism..
  • +5 (17 voturi)    
    no amu.. (Luni, 31 mai 2021, 21:49)

    ..13 [utilizator]

    Multa sanatate si sa aiba mai multa grija de ea Naomi!

    Evident ca poate mai mult si se va re-echilibra!
    Iesirile astea in decor nu fac bine nimanui.
  • +12 (34 voturi)    
    pregatire psihica (Luni, 31 mai 2021, 21:58)

    rick777 [utilizator]

    Pregatirea psihica face parte din sport .
    Ea recunoaste ca nu face fata psihic .
    Tenisul va supravietui fara ea .
    Ea va supravietui fara tenis ?
    Se pare ca da caci si-a gasit fraierii sa o sponsorizeze .
    Presa a transformat-o intr-o celebritate si apoi a umplut-o de bani . Zau ca nu merita.
    • -2 (12 voturi)    
      Ete fleosc. (Marţi, 1 iunie 2021, 4:15)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui rick777

      Tenisul va supravietui si fara declaratii de presa. Nu declaratiile de presa fac tenisul si nici performantele tenisului nu sunt facute de conferintele de presa. Daca toti s-ar retrage din competitii datorita conferintelor de presa, ti-ar placea? Ai fi multumit ca ai conferinte de presa?

      Pregatirea psihica face parte din sport, declaratiile de presa nu fac parte din sport si din nici o alta pregatire legata de sport. Nu te antrenezi sa faci declaratii de presa...

      De asemenea, nu e singura:

      "There have been players in the past who have paid fines as they refused to attend the press conference after their matches. The list includes the likes of Novak Djokovic and Venus Williams."

      Sa nu uitam si intrebarile care nu au absolut nici o legatura cu tenisul, de exemplu atunci cand Steffi Graf a fost intrebata de procesul de paternitate al tatalui ei.

      Sau:

      https://www.youtube.com/watch?v=jzO-tDhH6vE&t=177s.

      Vedeti prea simplist lucrurile. In conferintele de presa sta tenisul? De asta va uitati la tenis? Datorita conferintelor de presa evolueaza tenisul si jucatorii?

      Nimeni dintre noi nu stim cu ce se confrunta anumite persoane, doar presupunem, ne dam cu pararea si, in cazul de fata, spunem ca primeste milioane dec trebuie sa "presteze". Primeste milioane pentru ca e buna la tenis, printre cele mai bune, nu pentru ca e buna la conferintele de presa.

      Tot felul de intrebari idioate:

      "https://www.tennis365.com/tennis-features/snapshots-good-bad-moments-tennis-press-conferences/
      • +3 (11 voturi)    
        Problema este alta! (Marţi, 1 iunie 2021, 7:45)

        Tomesteanul [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Nu conferințele de presă contează, ci starea ei psihică deplorabilă. O deplâng.
        • -4 (10 voturi)    
          Problea este alta... (Marţi, 1 iunie 2021, 7:59)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Tomesteanul

          Sa fie sanatoasa: cainii mor de drum lung si altii de grja starii psihice a Osaka.

          Daca starea ei psihica este cum este, atunci ce tot pe voi cu conferintele de presa? Daca ei ii este mai usor fara, care e problema voastra?....
          • +2 (8 voturi)    
            Este (Marţi, 1 iunie 2021, 9:06)

            Tomesteanul [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            și problema noastră. Noi suntem publicul, iar publicul se hrănește și cu asta. Repet: păcat de starea ei psihică. Evident, are probleme mari. Ea le recunoaște. Asta-i bine pentru ea.
            • -3 (5 voturi)    
              Lasa (Marţi, 1 iunie 2021, 9:19)

              gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Tomesteanul

              Lasa ca nu s-a anulat Roland Garros. Si publicul consumator poate sa nu se mai uite. Sportivii nu datoreaza nimic nimanui.
              • +2 (2 voturi)    
                totusi... (Marţi, 1 iunie 2021, 17:53)

                ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

                Parte din sponsori fac bani din consumul reclamei de catre public - daca publicul nu se mai uita, scad un pic si veniturile sponsorilor si deci si veniturile acordate jucatorilor...

                sportivi isi datoreaza banii, in mare parte, sponsorilor, direct sau indirect - sponsorii care ii cheltuie pe capii de serie, in principal si asteapta recuperarea in parte de la consumatorul de rand...

                Pe de alta parte numai ca mergi la psiholog si te costa ceva si nu te faci bine, din cate am inteles, dintr-o prima vizita.. .Adicalea scoti la greu bani din buzunar ca sa fii in forma cea mai buna pe terenul de tenis...

                Nu este usor si sa nu le luam prea usor
            • -3 (3 voturi)    
              Cu ce te hranesti tu? (Marţi, 1 iunie 2021, 12:16)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Tomesteanul

              Cu siguranta tu de-abia astepti sa inceapa un mare Grand Slam sa te uti la conferintele de presa... Cate baliverne puteti spune. Si daca tu te hranesti cu momentele de cadere ale unor oameni, ar trebui sa schimbi dieta caci, asa cum spunea un mare clasic in viata, starea ta psihica este deplorabila.

              Spui ca nu conferintele de presa conteaza, dupa care spui ca este si problema ta ca te "hranesti".. Logica lu' peste. Nu stiti ce sa mai inventati, doar ca sa nu admiteti ca gresiti.
  • +11 (21 voturi)    
    a luat decizia corecta! (Luni, 31 mai 2021, 22:22)

    Antenistontel [utilizator]

    oricum, daca o tinea cu neprezentarea la conferintele de presa o dadeau, regulamentar afara.
    sunt curios ce o sa faca belemeaua la celelalte turnee!
  • +13 (19 voturi)    
    Mda (Luni, 31 mai 2021, 23:05)

    Luk [utilizator]

    Daca-si inchipuie ca poate sa joace mai mult prin media si mai putin pe teren, o sa se trezeasca foarte jos si atunci o sa inceapa adevaratele probleme.
    Sunt destule jucatoare cel putin la fel de talentate care nu miauna toata ziua si nu arunca cu opinii politice in stanga si-n dreapta.
    Sa fie sanatoasa!
  • +9 (13 voturi)    
    pleac acas'... (Luni, 31 mai 2021, 23:34)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    a fost cancelata cu propriile arme =)) belemista mica..
  • -10 (14 voturi)    
    Bravo (Marţi, 1 iunie 2021, 0:09)

    cpt.nemo [utilizator]

    Respect!
  • +11 (19 voturi)    
    Bani mulți tenis puțin (Marţi, 1 iunie 2021, 1:20)

    Koczka [utilizator]

    Când ai câștiguri de 26 milioane USD intr-un an pandemic (2020) și asta ca poți face reclame pe doua piețe bogate ( Japonia și SUA ) putin scandal nu strica mai ales ca premiile au scăzut putin anul asta.
  • +4 (10 voturi)    
    Vedetisme ieftine si cunoscute (Marţi, 1 iunie 2021, 5:41)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Nu mai este o noutate sa te dai accidentat in tenis sau sa te superi pe cine ce gest si sa te retragi. Se pare ca si forma in care este nu ar fi ajutat o. De fapt simti ca nu mai poti. sau simti ca nu poti atinge ceea ce vrei de la un turneu si gasesti un motiv ca sa te retragi. Am mai spus-o dupa Madrid si Roma o repet. Asistam la o schimbare de generatii in tenis: Halep, Kerber, Williams, Muguruza, Kvitova, Azarenka etc nu vor mai castiga nimic important in 2021 chiar vor parasi primele 10 locuri. Nici pe Bianca Andreescu nu o vad bine. Ce sa le faci lui Barty, Osaka, Sabalenka, Swaitek, Zidansek si chiar Badosa aflate acum in plina tinerete si pe val. Asa ca doamnele amintite ca sa nu le spun batraioarele amintite sa incerce la old-women daca exista
  • -4 (6 voturi)    
    campionatul mondial de conferinte de presa (Marţi, 1 iunie 2021, 9:10)

    thebblack [utilizator]

    aparent prezenta marilor campioni la turnee este optionala ba chiar in anumite situatii de-a dreptul indezirabila.

    in schimb, prezenta la conferintele de presa este OBLIGATORIE.

    sau cum s-ar zice, intre 2 conferinte de presa sportivii mai schimba cateva mingii, de relaxare, iar campionii cu adevarat mari pot sa petreasca 14zile x 24 de ore in conferinte de presa. ca de aia sunt campioni, in nici un caz pentru felul in care stiu sa dea cu racheta in minge.
  • 0 (4 voturi)    
    Interesul chibitilor amatori de cancan-uri (Marţi, 1 iunie 2021, 15:52)

    BroascaLaBariera [utilizator]

    Este singurul caruia ii profita acest deznodamant. Nicidecum al amatorilor de tenis, care evident ar fi preferat sa o vada pe Osaka evoluand in turneu, cu sau fara declaratii.
    Se pare insa ca sunt majoritari astia care abia astepta sa se termine meciurile, ca sa mai vada o izbucnire nervoasa in direct, o barfa, o contra, ceva circ acolo,. Altfel nu se explica fixatia asta a organizatorilor referiroare la declaratiile de presa la cald.
    • -1 (3 voturi)    
      sarumana (Marţi, 1 iunie 2021, 18:08)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui BroascaLaBariera

      ai exprimat mai bine ca mine ce doream sa zic.

      cand se termina meciul eu schimb postul sau inchid televizorul. pentru ca ma uit la tenis... ca sa ma uit la tenis. nu pentru conferinte de presa.
  • 0 (2 voturi)    
    Curios (Marţi, 1 iunie 2021, 19:51)

    Imperialistu [utilizator]

    Nu suferea de anxietate cand facea propaganda BLM.
  • 0 (0 voturi)    
    osaka-roland-garros-bun-simt-japonez (Marţi, 1 iunie 2021, 22:27)

    nicnicnic [utilizator]

    Bunul simt specific japonez. Sau afro-japonez. Asa e bagata si Japonia in randul lumii.