Sorana Cîrstea continuă perioada bună pe care o traversează și la Roland Garros. Finalistă la Strasbourg, sportiva noastră s-a calificat în turul doi al Grand Slam-ului de la Paris după ce a eliminat-o pe favorita numărul 19 a competiției.

Sorana CirsteaFoto: Javier Garcia/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sorana (54 WTA) s-a impus în două seturi, scor 7-6(5), 6-2, contra britanicei Johanna Konta.

Primul set a fost unul echilibrat, diferența făcându-se la micile detalii în tiebreak (Cîrstea a revenit în manșă de la 1-3 la game-uri). Sorana s-a impus, 7-6(5), după un set de aproape o oră.

Lucrurile s-au schimbat în al doilea set, unul în care Sorana și-a impus planul tactic și a câștigat fără mari emoții (6-2).

Partida de pe Terenul 6 a durat o oră și 30 de minute.

• În turul doi de la Paris, Sorana o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Alison Van Uytvanck şi Martina Trevisan.
  • Pentru parcursul de până acum, Cîrstea va primi 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

Surpriza zilei la Roland Garros: Bianca Andreescu, eliminată în turul întâi după un meci maraton

Programul zilei de marți de la Roland Garros: Cu cine vor juca reprezentanții României - Intră în joc favoriții: Djokovic, Nadal și Barty

Iga Swiatek, calificare fără emoții în turul doi - Campioana de la Paris, victorie în ziua în care a împlinit 20 de ani