Alexandra Dulgheru a obținut, luni, o victorie foarte importantă pentru acest moment al carierei: a trecut în primul tur al calificărilor de la Roland Garros de o sportivă mai bine clasată cu 325 de locuri în ierarhia mondială.

Alexandra DulgheruFoto: James Marsh/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Locul 444 în lume, Alexandra a trecut de Yafan Wang, fostă jucătoare de top 50 WTA.

Chinezoaica a fost cap de serie numărul 12 în calificări, iar Dulgheru a învins-o în două seturi, scor 6-3, 6-1. Meciul a durat o oră și 28 de minute.

Aflată în prezent pe locul 119 în ierarhia WTA, Yafan Wang (27 de ani) a fost cel mai sus pe poziția 47 (în octombrie 2019). A câștigat din tenis $2.060.318, iar în CV are un titlu WTA: la Acapulco (2019).

De știut:

• În turul doi al calificărilor, Dulgheru o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Vitalia Diatchenko (Rusia, 154 WTA) și Ellen Perez (Australia, 239 WTA).
  • Pentru parcursul de până acum, Alexandra va primi din partea organizatorilor un cec în valoare de €16.000 și 20 de puncte WTA.
  • Sunt calificate direct pe tabloul principal de la Roland Garros jucătoarele Sorana Cîrstea, Patricia Ţig, Irina Begu şi Ana Bogdan.
  • Simona Halep va lipsi de la Paris din cauza accidentării suferite la turneul de la Roma.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 30 mai - 13 iunie, are premii totale în valoare de €34.367.215, iar aceasta este ediția cu numărul 125. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 13 ori câștigător la Paris).