Rafael Nadal a câștigat pentru a zecea oară titlul de la Roma, după ce l-a învins în finală pe rivalul său Novak Djokovic, scor 7-5, 1-6, 6-3. Aceasta a fost a 28-a victorie a ibericului în fața lui Nole, sârbul impunându-se în 29 de confruntări directe. În acest moment, cei doi se află la egalitate în clasamentul turneelor de Masters câștigate: câte 36.

Partida a durat două ore și 49 de minute.

Pentru Nadal este al 88-lea titlu la simplu din carieră, al doilea din 2021 (după Barcelona).

Setul III

6-3 Nadal își face serviciul și câștigă turneul de la Roma pentru a zecea oară.

5-3 Djokovic a salvat o minge de meci - Nadal va servi pentru trofeu.

5-2 Rafa se apără minunat, îl pasează pe Djokovic și închide game-ul.

4-2 Nadal forțează, profită și de câteva erori ale sârbului și face un break la 0. Poate fi momentul decisiv al partidei.

3-2 Rafa a scăpat de o minge de break a adversarului și rămâne în față.

2-2 Un game fără mari probleme pentru Djokovic, cei doi merg cap la cap.

2-1 Game alb pentru Rafael Nadal - ibericul a servit foarte bine.

1-1 După câteva lovituri la limită, Novak reușește să egaleze.

1-0 Rafa oprește seria câștigătoare a sârbului și își face serviciul.

Setul II

1-6 Nole are ceva dificultăți, dar își face în cele din urmă serviciul și vom avea set decisiv.

1-5 Rafa salvează prima minge de break, dar nu închide game-ul și Nole se distanțează.

1-4 Djokovic își concretizează avantajul și se apropie de câștigarea setului.

1-3 Rafa ratează o scurtă și îi oferă o minge de break lui Nole. Sârbul găsește un unghi foarte dificil pentru adversar și fructifică oportunitatea.

1-2 Nole salvează o minge de break și se află în continuare la conducere în setul secund.

1-1 Nadal revine din nou de la 0-30 și rămâne aproape de adversar.

0-1 Rafa este agresiv la retur, dar Nole își face serviciul.

Setul I

7-5 Rafa iese dintr-o situație dificilă (0-30) ajutându-se de serviciu și câștigă primul set.

6-5 Djokovic face o dublă greșeală într-un moment foarte important, Nadal profită, lovește extraordinar în lung de linie și face break-ul după încă o eroare a sârbului.

5-5 Setul se prelungește (Nadal și-a făcut serviciul), duelul este unul foarte echilibrat - ambii jucători reușesc lovituri spectaculoase.

4-5 Novak se impune la capătul unui game foarte disputat.

4-4 Rafa revine de la 15-30, câștigă trei puncte consecutive și își face serviciul.

3-4 Djokovic a scăpat dintr-o situație foarte dificilă: a salvat o minge de break și a câștigat game-ul după o lovitură prea lungă a lui Rafa.

Încercând să ajungă la o minge, Rafa a alunecat pe o linie laterală și a căzut. Ibericul s-a enervat foarte tare și a mers la arbitrul de scaun criticând calitatea suprafeței de joc.

3-3 După un început de meci cu probleme la lansare, ambii jucători și-au ridicat semnificativ nivelul jocului - Rafa egalează la 3.

2-3 Game perfect la serviciu pentru Djokovic - s-a impus la 0.

2-2 Nadal își face serviciul și egalează.

1-2 Rafa nu își lasă adversarul să se desprindă: a făcut rebreak în chiar game-ul următor.

0-2 Djokovic face break-ul după un game în care defensiva sa de fier și-a spus cuvântul. Ambii jucători au reușit scurte minunate, dar sârbul a fost mai eficient.

0-1 Djokovic și-a făcut serviciul (la 30) după un game spectaculos în care ambii jucători au reușit lovituri spectaculoase.