Lorenzo Sonego este fără niciun dubiu marea surpriză a turneului de la Foro Italico, italianul reușind să-l învingă în sferturi pe Andrey Rublev, cap de serie numărul șapte. În penultimul act de la Roma, favoritul gazdelor va da peste Novak Djokovic.

Lorenzo SonegoFoto: Dubreuil Corinne/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Locul 33 în ierarhia mondială, Sonego a mai făcut o "victimă" celebră la competiția din Capitala Italiei. După ce în turul precedent l-a trimis acasă pe Dominic Thiem, italianul a mai bifat o mare surpriză: l-a eliminat pe al șaptelea favorit, Andrey Rublev.

A fost un meci de o intensitate aparte, care a avut accente și de partidă de Cupa Davis (publicul gazdă l-a susținut frenetic pe favoritul Sonego).

După un duel de două ore și 35 minute, Lorenzo s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 6-4, 6-3.