Liderul mondial, revenire spectaculoasă cu Tsitsipas - Novak Djokovic, în semifinale la Roma

Sâmbătă, 15 mai 2021, 14:23 Sport | Tenis

Novak Djokovic
A renăscut precum Pasărea Phoenix în mai multe rânduri, iar munca depusă i-a adus satisfacția victoriei. Novak Djokovic a trecut după un meci electrizant de trei seturi cu Stefanos Tsitsipas (4-6, 7-5, 7-5).

Condus cu set și break după ziua de vineri (meciul nu s-a încheiat din cauza ploii), Novak a arătat încă o dată că este unul dintre cei mai importanți jucători din circuit la nivel de combativitate.

Într-un meci precum un roller coaster, sârbul a găsit puterea să trimită partida într-o manșă decisivă (4-6, 7-5).

Djokovic a fost dominat și condus și în al treilea set, dar a găsit (ca în atâtea rânduri) cheia pentru a demonta jocul adversarului.

A rămas puternic mental în momentul în care Tsitsipas a servit pentru meci la 5-4, iar grecul nu a putut închide confruntarea.

Liderul mondial a profitat de moment, a revenit și s-a impus cu 7-5 la capătul unui meci care a durat trei ore și 16 minute (4-6, 7-5, 7-5).

Formidabilul Nole!
    Semne bune pentru final (Sâmbătă, 15 mai 2021, 15:35)

sile_v [utilizator]

Am vazut acum doua zile un alt meci in care unul dintre cei mari a refuzat sa cedeze in fata tineretii, ma refer la Nadal-Shapovalov.

Sper ca titanii sa "moara in picioare", adica sa ne mai ofere niste meciuri memorabile in urmatoarele 3-4-5 Grand Slam-uri impotriva noului val (Tsisipas, Zverev, Medevedeev, chiar Sinner), inainte ca noul val sa se impuna definitiv (e inevitabil, ca timpul nu iarta pe nimeni).

Ar fi mult mai bine si pentru noua generatie,sa smulga coroana prin lupta si nu prin retragerea celor mari din motive medicale