​​Iga Swiatek și Barbora Krejcikova au oferit o luptă de aproape trei ore, joi, în optimile turneului de la Roma. Campioana de la Roland Garros a salvat două mingi de meci și a obținut victoria în trei seturi.

Iga SwiatekFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Iga Swiatek vs Barbora Krejcikova 3-6, 7-6(5), 7-5

Primul set al partidei a fost unul cu mari probleme la serviciu pentru ambele jucătoare, dar Krejcikova a făcut mai multe break-uri (4, în timp ce Swiatek a reușit doar 2) și a câștigat cu 6-3.

Barbora a condus cu 2-0 în setul secund, dar Iga a recuperat rapid break-ul și cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 6-5 (40-15) pentru cehoaică, moment în care Swiatek a salvat două mingi de meci (se afla la serviciu). Poloneza a fost mai atentă în tiebreak și s-a impus la 5.

Setul decisiv a fost unul foarte echilibrat, iar Iga Swiatek a făcut singurul break în game-ul cu numărul 12 (7-5).

În sferturi, Iga Swiatek (15 WTA) se va duela cu învingătoarea partidei dintre Garbine Muguruza (12 WTA) și Elina Svitolina (6 WTA).

Ultimele campioane de la Roma:

2020 - Simona Halep

2019 - Karolina Pliskova

2018 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2017 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2016 - Serena Williams

2015 - Maria Sharapova etc.

Competiția italiană fondată în 1930 a fost câștigată în trei rânduri de un sportiv din România: Simona Halep (ediția din 2020) și Ilie Năstase (edițiile din 1970 și 1973).

Au mai disputat finale: Ilie Năstase (1974, învins de Bjorn Borg), Virginia Ruzici (1978, 1980, 1981) și Simona Halep (2017, 2018, învinsă în ambele cazuri de Elina Svitolina).

Internazionali BNL d'Italia are loc în perioada 10 mai - 16 mai. Face parte din categoria "WTA 1000" și se dispută pe zgură. Ultima campioană este Simona Halep, ea trecând în finală de Karolina Pliskova (abandon la scorul de 6-0, 2-1). Jucătoarea noastră a mai ajuns de două ori până în finală: 2017 și 2018.