Revenită pe teren după o pauză de aproape trei luni, Serena Williams a părăsit devreme turneul WTA 1000 de la Roma: a fost învinsă în turul doi de Nadia Podoroska (44 WTA).​ Americanca a vorbit despre lipsa meciurilor oficiale și a explicat ce trebuie să facă pentru a-și ridica nivelul jocului.

Serena WilliamsFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

"Poate că am nevoie de mai multe partide pe zgură pentru a atinge forma pe care mi-o doresc. O să vorbesc cu antrenorul meu și cu cei din echipa mea să văd ce trebuie să îmbunătățesc.

M-am pregătit bine în ultimele luni, dar tenisul e diferit pe zgură, așa că trebuie să fac câteva schimbări", a declarat Serena Williams, potrivit Tennis.com.

Cap de serie numărul 8 la Foro Italico, Serena a cedat în fața Nadiei în două seturi, scor 7-6(6), 7-5. Meciul a durat o oră și 58 de minute.

A fost partida cu numărul 1000 a carierei pentru marea campioană americană, dar motive de sărbătoare nu prea sunt pentru Serena.

Rezumatul partidei dintre Serena Williams și Nadia Podoroska:

Vor avea loc în optimile de la Roma:

Ashleigh Barty (1) vs Veronika Kudermetova

Cori Gauff vs Aryna Sabalenka (7)

Barbora Krejcikova vs Iga Swiatek (15)

Garbine Muguruza (12) vs Elina Svitolina (5)

Karolina Pliskova (9) vs Vera Zvonareva

Jelena Ostapenko vs Angelique Kerber

Nadia Podoroska vs Petra Martic

Ekaterina Alexandrova vs Jessica Pegula.

Ultimele campioane de la Roma:

2020 - Simona Halep

2019 - Karolina Pliskova

2018 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2017 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2016 - Serena Williams

2015 - Maria Sharapova etc.

Competiția italiană fondată în 1930 a fost câștigată în trei rânduri de un sportiv din România: Simona Halep (ediția din 2020) și Ilie Năstase (edițiile din 1970 și 1973).

Au mai disputat finale: Ilie Năstase (1974, învins de Bjorn Borg), Virginia Ruzici (1978, 1980, 1981) și Simona Halep (2017, 2018, învinsă în ambele cazuri de Elina Svitolina).

Internazionali BNL d'Italia are loc în perioada 10 mai - 16 mai. Face parte din categoria "WTA 1000" și se dispută pe zgură. Ultima campioană este Simona Halep, ea trecând în finală de Karolina Pliskova (abandon la scorul de 6-0, 2-1). Jucătoarea noastră a mai ajuns de două ori până în finală: 2017 și 2018.