​Iga Swiatek a fost eliminată, luni, în optimile turneului de la Madrid (WTA 1000). Campioana en-titre de la Roland Garros nu a reușit să treacă de Ashleigh Barty: lidera mondială a câștigat în două seturi.

Iga SwiatekFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Australianca s-a impus la capătul unui meci echilibrat care a durat o oră și 41 de minute, scor 7-5, 6-4.

Iga a condus cu 3-1 în primul set, dar Barty a revenit spectaculos și a reușit două break-uri. În setul secund, Iga a ratat o șansă bună în momentul în care Ashleigh servea la scorul de 3-2: poloneza a ratat trei mingi de rebreak consecutive (singurul game în care a pus probleme la retur).

Pentru un loc în sferturi, Ashleigh Barty se va duela cu Petra Kvitova (Cehia/12 WTA și cap de serie nr. 9).

Au mai avut loc luni:

Petra Kvitova (Cehia/9) vs Veronika Kudermetova (Rusia) 6-3, 4-6, 6-4

Belinda Bencic (Elveția/8) vs Ons Jabeur (Tunisia) 7-6(2), 4-3 (abandon Jabeur)

Paula Badosa (Spania) vs Anastasija Sevastova (Letonia) (0)6-7, 7-6(3), 6-0.

Mutua Madrid Open are loc în perioada 29 aprilie - 8 mai. Face parte din categoria "WTA 1000" și se dispută pe zgură. Ultima campioană (n.r. din 2019) este Kiki Bertens, ea trecând în finală de Simona Halep (6-4, 6-4). Jucătoarea noastră a câștigat trofeul la Caja Magica în două rânduri: 2016 și 2017. Competiția este patronată de Ion Țiriac, iar în România întrecerea este LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Digisport.