Tenismenul spaniol Albert Ramos (46 ATP), cap de serie numărul 7, a câștigat turneul ATP de la Estoril. Acesta l-a învins în finala pe britanicul Cameron Norrie (50 ATP).

În finala desfășurată duminică, Ramos (33 ani) a trecut în trei seturi, 4-6, 6-3, 7-6(3), de Cameron Norrie. Meciul a durat două ore și 44 de minute.

Ramos a obținut al şaselea titlu din carieră, ultimul cucerindu-l la Gstaad în 2019. Norrie (25 ani) a jucat a doua sa finală ATP, după cea pierdută la Auckland în 2019.

Competiția de tenis de la Estoril face parte din categoria turneelor ATP 250 și a fost dotată cu premii în valoare de 419.470 euro.

De știut

• Finala dintre Ramos și Norrie a fost a doua din acest sezon ATP în care se înfruntă doi stângaci. Prima, la Open-ul de la Cordoba, în februarie, a avut loc între Juan Manuel Cerundolo și același Ramos, cel din urmă fiind învins.