Novak Djokovic: "Sper că vaccinul nu va deveni obligatoriu pentru a putea juca"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 15:40 Sport | Tenis


Novak Djokovic
Foto: Valery HACHE / AFP / Profimedia
​Novak Djokovic, nr. 1 ATP, şi-a exprimat speranţa că vaccinurile anticovid nu vor deveni o condiţie pentru ca jucătorii să poată participa la turneele ATP şi că trebuie să existe libertatea de alegere, scrie Reuters.

La începutul acestei luni, ATP a făcut noi precizări spunând că jucătorii care au fost vaccinaţi nu vor fi consideraţi contact direct al niciunei persoane testate pozitiv la coronavirus. De asemenea, ATP a întocmit şi o listă cu facilităţi pentru jucătorii care au fost vaccinaţi.

Djokovic a spus că există ''o mulţime de lucruri despre vaccinuri'' dar nu şi o claritate dacă ar fi obligatoriu sau nu.

''Nu cred că se va ajunge la asta. Sper că nu, pentru că am crezut întotdeauna în libertatea de alegere'', a declarat Djokovic.

În ceea ce-l priveşte, Djokovic a menţionat că nu va anunţa dacă va face sau nu vaccinul.

''Voi ţine pentru mine decizia. Este o chestiune personală şi nu vreau să intru în acest joc, pro şi contra vaccinurilor, joc pe care mass-media îl promovează din păcate în aceste zile. Nu vreau să fiu etichetat drept cineva care se opune vaccinului sau dimpotrivă...'', a punctat Djokovic.

Jucătorul sârb, testat pozitiv anul trecut, afirma cu mai mult timp în urmă că personal se opune vaccinării şi că nu este de acord ca această procedură să condiţioneze călătoriile, informează Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















2816 vizualizari

  • +11 (35 voturi)    
    Talentu' merge mana-n mana cu ignoranta (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 15:52)

    persuasiv [utilizator]

    de foarte multe ori.Ii vedem talentati la televizor,in diverse sporturi,adulati ca niste zei.Si cand isi dau masca(sic) la o parte....nene,te crucesti de ce le iese pe gura.
    • 0 (18 voturi)    
      Sunteti cumva un talent comparabil (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 17:16)

      Cripto [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      ca sa il puteti judeca?
      • +4 (14 voturi)    
        Nu trebuie (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 18:21)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Cripto

        Sa fiu talentat sau vedeta ca sa pot judeca caracterul unui om
      • 0 (0 voturi)    
        Sportul nu impune și un intelect deosebit. (Duminică, 25 aprilie 2021, 8:44)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cripto

        Deci, dacă se vrea să nu-i fie terfelit meritul sportiv, să se facă referire numai la activitatea sportivă. Cea intelectuală, când o fi !
    • 0 (0 voturi)    
      Hotnews ! (Duminică, 25 aprilie 2021, 8:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Ce câștigați promovând antivacciniștii? Eu nu văd un sportiv în infatuarea unuia care nu are pregătirea să înțeleagă rolul unui vaccin. Spuneți de Novak Djocovic ca sportiv, dacă aveți ce spune, dar filozofiile despre viață, care arată nivelul slab de pregătire intelectuală, le puteți păstra pentru el. Indirect îndemnați la crimă în masă!
  • +9 (33 voturi)    
    Oricat ar fi de apreciat... (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 15:55)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...Djokovic ca si jucator de tenis, din punctul de vedere al responsabilitatii e mai mult decat deficitar. Anul trecut s-a infectat ca un idiot, iar acum vorbeste toate avioanele...

    Pe mine, unul, m-a cam piedut cu fan...Caracterul omului primeaza in fata talentului sportiv...
    • -7 (29 voturi)    
      Si ce a facut asa...ireparabil? (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:26)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Si ce a facut asa...ireparabil? Nu a cantat psalmii din Biblia COVID? Ce te-a suparat asa tare?
      • +4 (22 voturi)    
        Nimic deosebit... (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:33)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ...mai tare ma supara ce putea sa faca si nu a facut. Din pozitia lui, putea sa fie un exemplu pentru poporul sarb...si asa vai mama lui...sa contribue la campania de vaccinare, asa cum a facut Halep...Si-ar fi putu ajuta mult poporul...

        Dar nah, umbla vorba ca ar fi plin de steroizi si alte substante dopante si din cauza asta ar evita vaccinarea...
  • +2 (14 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:06)

    CptPopa [utilizator]

    Trebuie sa fii naiv sa crezi ca in ziua de azi cineva poate ajunge la cel mai inalt nivel, si sa ramana constant acolo ani de zile fara ajutor. In orice sport.

    Faptul ca nu sunt descoperiti la teste arata cat de experimentale sunt substantele sau metodele folosite. Sa le ia mostre biologice si sa le testese peste 10 ani sa vezi atunci descoperiri.

    Normal ca nu vrea sa se vaccineze, cine stie cum reactioneaza la cate are in el.
  • +2 (12 voturi)    
    Da, dar sa fii (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:17)

    ICosmin [utilizator]

    ...un pui de slav, macar acolo o cota definita la fiecare turneu, poate inchidem un ochi. =)))

    As vrea sa spun ca sunt curios de parerea lui referitor la istoria recenta a Serbei, dar mai bine nu.
  • +3 (25 voturi)    
    Degeaba, mentalitate balcanista (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:23)

    democtrates [utilizator]

    Asta este s-a nascut aici, in Balcani , are exact aceiasi mentalitate ca multi dintre noi. Ce diferenta intre comportament, mentalitate si limbaj fata de un Federer, un om extraordinar atat pe teren cat si in afara lui.
  • +1 (15 voturi)    
    Un natang cu " personalitate " (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:31)

    Plagarus [utilizator]

    Se vrea si maharul unei Super Ligi in tenis,pe modelul celei din fotbal.
  • -4 (4 voturi)    
    Deci am avut dreptate (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 19:28)

    democtrates [utilizator]

    Stimate domn, este clar si ma asteptam la un atac la balcanismului din tara, dar a ma face nazist? Va intreb de ce ? De ce am eu mentalitate de iobag ? Pentru ca spun adevarul ? Se pare a acest "Parzivall" este inregistrat ca un adept al noii miscari "HAUR".
    Rusine, dl. Parzivall, esti de rasul lumii.