​Ana Bogdan s-a calificat, joi, în sferturile turneului "WTA 250" de la Istanbul. Românca a obținut o victorie impresionantă, scor 6-3, 6-3, în fața favoritei cu numărul 5, Barbora Krejcikova (Cehia, 42 WTA).

Ana BogdanFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Românca a avut nevoie de o oră și 21 de minute pentru a se impune. Ana a fructificat a patra minge de meci, la retur, după ce le-a ratat pe primele trei cu serviciul.

De știut:

• Pentru calificarea în sferturi, Ana Bogdan va primi $5.800 și 60 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

• Pentru un loc în semifinale, Bogdan se va duela cu Veronika Kudermetova (29 WTA și cap de serie nr. 3). Rusoaica a obținut, pe 11 aprilie, primul ei titlu WTA: s-a impus la Charleston.

Vor avea loc în sferturi:

Elise Mertens (Belgia/1) vs Katerina Siniakova (Cehia)

Veronika Kudermetova (Rusia/3) vs Ana Bogdan (România)

Ana Konjuh (Croația) vs Marta Kostyuk (Ucraina)

Sorana Cîrstea (România) vs Fiona Ferro (Franța).

Turneul de la Istanbul are premii totale în valoare de $235.238 și face parte din categoria "WTA 250". Se dispută pe zgură, iar ultima campioană este Patricia Țig (în 2020). În România, întrecerea poate fi urmărită în direct la Digisport.